محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » سلامت » علائم اولیه سرطان خون را بشناس

علائم اولیه سرطان خون را بشناس

سلامت | ۱۴ بازدید

عکس, علائم اولیه سرطان خون را بشناس

ناراحتی یا درد در قسمت بالای شکم سمت چپ :بزرگ شدن طحال، ناشی از سرطان خون، گاه باعث ناراحتی شکمی یا حتی درد شدید می‌شود. از آن‌جا که طحال در ربع بالا سمت چپ شکم قرار دارد، ناراحتی معمولاً در آن‌جا ایجاد می‌شود.

لثه‌های متورم و بزرگ شده:اگرچه افزایش اندازه لثه که به آن هیپرپلازی لثه نیز گفته می‌شود، معمولاً فقط در تعداد کمی از افراد مبتلا به لوسمی حاد دیده می‌شود، اما یکی از بارزترین علائم سرطان خون است. ممکن است لثه‌ها متورم به نظر برسند و شما تقریباً همیشه در دهان خود، تنگی عجیبی احساس می‌کنید.

تنگی نفس:انواع خاصی از سرطان خون، تولید گلبول‌های قرمز را مختل می‌کنند. این سلول‌ها وظیفه حمل اکسیژن به همه سلول‌های بدن را دارند. هنگامی که کمبود گلبول قرمز وجود دارد، ممکن است تنگی نفس ایجاد شود.

کبودی بیش از حد یا خود به‌ خود:کبودی‌های بی‌دلیل، بدون هیچ‌گونه ضربه جسمی ممکن است یکی از علائم بسیار سرطان خون باشد. کبودی غیر‌ معمول، در نتیجه تعداد کم پلاکت‌ها یا سایر مشکلات لخته شدن است.

خونریزی غیر‌ معمول:مشابه کبودی، خونریزی غیر معمول بینی یا خونریزی در لثه، روده، ریه یا سر، ممکن است نشانه‌ای از کمبود پلاکت‌ها و مشکلات انعقادی باشد که می‌تواند نشان‌دهنده انواع حاد لوسمی باشد.

تب یا لرز:تب و لرز، ممکن است در یک چهارم موارد سرطان خون حاد رخ دهد، اما تقریباً هرگز در موارد لوسمی مزمن، رخ نمی‌دهد. در فرد مبتلا به سرطان خون، ممکن است تب ایجاد شود که بیش از ۱ تا ۲ هفته طول بکشد. همچنین، سرطان خون بر توانایی بدن در مبارزه با عفونت، تأثیر می‌گذارد و تب‌های درجه پایین نیز با عفونت‌ها همراه هستند.

لکه خون‌مردگی (لکه‌های قرمز کوچک در زیر پوست ناشی از خونریزی):لکه‌هایی که ممکن است به‌دلیل اندازه کوچک، بدون درد و قرار گرفتن در اندام تحتانی، متوجه آن‌ها نشوید، نشان‌دهنده تعداد کم پلاکت‌ها هستند. معمولاً در اطراف مچ پا دیده می‌شوند، زیرا گرانش، موجب تجمع مایعات بدن در ساق پا در طول روز می‌شود.

احساس سیری یا نفخ:یکی از علائم سرطان خون مزمن و گاه حاد، بزرگ شدن طحال بوده که ممکن است موجب از دست دادن اشتها و نیز باعث سیری زودرس شود.

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید سلامت

امروز ۱ آبان ۱۴۰۰