علائم و میزان خطر پره اکلامپسی یا فشار بالا در بارداری

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

علائم و میزان خطر پره اکلامپسی یا فشار بالا در بارداری

عکس, علائم و میزان خطر پره اکلامپسی یا فشار بالا در بارداری

مشکلات ناشی از این عارضه معمولاً نزدیک به انتهای دورۀ بارداری و حدوداً پس از هفته بیست و هشتم بارداری شروع می‌شود، اما ممکن است زودتر یا پس از زایمان نیز به وجود آید.Preeclampsia یکی از عارضه های بارداری است . این عارضه باید حتما در بارداری به سرعت تشخیص داده و درمان شود در غیر این صورت برای مادر و جنین خطر آفرین است. . پره‌اکلامپسی ممکن است موجب تشنج مادر شود یا روی رشد جنین تأثیرگذار باشد.اگر پره‌اکلامپسی شدید دارید، ممکن است لازم باشد که زایمان شما زودتر از موعد و احتمالاً به روش سزارین انجام شود.

علائم پره‌اکلامپسی

فشار خون بالا و پره‌اکلامپسی معمولاً نشانۀ هشداردهنده‌ای ندارد و اغلب تنها راه تشخیص آنها اندازه‌گیری فشار خون و بررسی نتیجۀ آزمایش ادرار شما در معاینات پزشکی است. اما نشانه های زیر را جدی بگیرید :

* سردرد شدید
* مشکلات دیداری مثل تاری دید یا جرقه زدن چشم
* درد در ناحیۀ زیر دنده‌ها
* استفراغ شدید
* تورم ناگهانی در صورت و دست

ممکن است شما به پره‌اکلامپسی شدید دچار باشید، اما هیچ نشانه‌ای نیز نداشته باشید. اگر هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید یا دلیلی دارید مبنی بر اینکه ممکن است به پره‌اکلامپسی دچار شده باشید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.

احتمال پره‌اکلامپسی با وجود یک یا چند مورد از فاکتورهای زیر بیشتر خواهد شد:

· این اولین بارداری شما باشد.
· سن شما ۴۰ یا بالای ۴۰ سال باشد.
· از آخرین بارداری شما ۱۰ سال گذشته باشد.
· اضافه وزن زیاد داشته باشید.
· سابقۀ خانوادگی در ابتلا به پره‌اکلامپسی داشته باشید.
· چندقلو باردار باشید.
· قبل از باردار شدن، فشار خون بالایی داشته باشید.
· در بارداری قبلی، فشار خون بالایی داشته باشید.
· بیماری مزمن کلیوی، دیابت یا بیمارهای سیستم ایمنی مثل لوپوس داشته باشید.

اگر به دلیل وجود فاکتورهای بالا، احتمال عارضۀ پره‌اکلامپسی در شما زیاد باشد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که برای کاهش احتمال ابتلا، از هفته دوازدهم بارداری تا زمان زایمان، روزانه آسپرین مصرف کنید. زنانی که دچار پره‌اکلامپسی شوند، باید در بیمارستان تحت نظر قرار بگیرند و اغلب داروهایی برای کاهش فشار خون آنها تجویز می‌شود. گاهی به خاطر پره‌اکلامپسی ناچار هستید زایمان زودهنگام داشته باشید و ممکن است این کار به روش القای زایمان یا سزارین انجام شود.

پیشگیری از عارضۀ پره‌اکلامپسی
بسیار مهم است که معاینات دوره‌ای بارداری را جدی بگیرید. اگر نتوانستید به جلسات معاینۀ بارداری خود در زمان تعیین‌شده بروید، حتماً در سریع‌ترین زمان ممکن از پزشک خود وقت معاینۀ دیگری بگیرید. پره‌اکلامپسی شدید می‌تواند روی سلامت شما و جنین تأثیر منفی بگذارد. در صورت درمان نشدن این عارضه، خطر سکتۀ مغزی، درست عمل نکردن کلیه و کبد، مشکلات انعقادی خون، تجمع مایعات در ریه و تشنج به همراه دارد. همچنین ممکن است نوزاد، زودرس یا کوچک‌تر از حد طبیعی یا حتی مرده به دنیا بیاید. هرچند دلیل اصلی پره‌اکلامپسی شناخته شده نیست، اما برخی از تحقیقات نشان داده است که اضافه وزن پیش از بارداری، احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش می‌دهد. بنابراین بهتر است برای کاهش احتمال ابتلا به پره‌اکلامپسی، قبل از تصمیم‌گیری و اقدام برای باردار شدن، وزن خود را به حد طبیعی برسانید. همچنین شیوع این عارضه در افرادی که پیش از باردار شدن، فشار خون بالایی دارند یا در بارداری قبلی به پره‌اکلامپسی دچار شده‌اند بیشتر است. اگر شما نیز این سابقه را دارید، حتماً معاینات پزشکی بارداری را جدی بگیرید و در مورد این سوابق با پزشکتان صحبت کنید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر