علت درد مچ دست بی حسی انگشتان و مور مور شدن

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

علت درد مچ دست بی حسی انگشتان و مور مور شدن

عکس, علت درد مچ دست بی حسی انگشتان و مور مور شدن

نقاط درد در تصویر بالا نشان دهنده ی سندروم تونل کارپ است . این بیماری پیشرفت می کند و در نهایت ممکن است باعث بی حسی کامل دست شود پس حتما باید درمان شود. از کجا بدانیم سندروم تونل کارپ داریم ؟ بی حسی مچ دست و انگشتان و درد و مور مور شدن از علامات آن است. درد در دست و بالای ساعد انتشار می یابد. ممکن علائم با گذشت زمان به تدریج تشدید شوند. اولین علائم اغلب در طول شب یا هنگام بیدار شدن در صبح ظاهر می شوند. ممکن است بیماران به دلیل ناراحتی و درد تا صبح چندین بار از خواب بیدار شوند و و برای رفع علائم، دستان خود تکان دهند.

علایم در انگشت شست و دو انگشت مجاور آن و همچنین، در انگشت حلقه ظاهر می شوند و ممکن است به بقیه دست و ساعد نیز سرایت کنند.بیمار ممکن است قدرت گرفتن اجسام را از دست بدهد و هنگام مشت کردن، برداشتن اشیا کوچک، باز کردن یک بطری نوشابه، بستن دکمه های پیراهن یا تایپ کردن با صفحه کلید کامپیوتر دچار مشکل شود.

**درمان خانگی سندروم تونل کارپال:( اگر شما در مراحل اولیه بیماری باشید با همین درمان های خانگی به مدت یکماه خوب می شوید)

*مچ بند آتل دار:استفاده از اسپلینت طبی باعث ثابت نگه داشتن مچ دست شده و مانع خم شدن آن می شود. استفاده از اسپلینت هنگام خواب و همچنین در طول روز اگر دخالتی در فعالیت‎ های روزمره نداشته باشند، بلامانع است. می توانید بدون نسخه پزشک این مچ‎بند ها را از داروخانه ‎ها تهیه کنید. برای انتخاب مناسب ترین نوع از فیزیوتراپیست کمک بگیرید.
استراحت دادن به مچ و دست: هر چقدر زمان استراحت بیشتری برای مچ و دست خود در نظر بگیرید، احتمال بهبود علایم بیشتر خواهد بود.
* کمپرس سرد: در صورت عود بیماری، استفاده از بسته یخ بر روی مچ ممکن است مفید واقع شود، اما یخ نباید مستقیما بر روی پوست قرار گیرد.
*کنترل حرکات:اگر حرکات تکراری دست منشا بروز CTS باشد، بیمار باید با ایجاد وقفه هایی، زمان کافی برای استراحت و بهبود دست و مچ فراهم سازد.
* کار درمانی:فیزیوتراپیست می‎تواند به بیمار آموزش دهد که چگونه کارهای تکراری را به شیوه ‌های متفاوتی انجام دهد.

*ورزش های مخصوص در خانه : دست خود را مشت کنید، به طوری که پشت دستتان به سمت پایین باشد. انگشتان خود را به طور مستقیم رو به سقف باز کنید. این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.دست خود را مشت کنید. دست را باز کرده و انگشتان خود را تا حد ممکن بکشید. این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

*دوری از سرما : در زمستان دستکش بپوشید.

*از خم و راست کردن مکرر مچ‎ها بپرهیزید.

در صورتی که بعد از ۶ ماه درمان نشوید نیاز به عمل جراحی می باشد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر