یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
سلامت

عوارض استامینوفن در دراز مدت و درمان مسمومیت با آن

عکس, عوارض استامینوفن در دراز مدت و درمان مسمومیت با آن
استامینوفن به عنوان مسکن و تب بر یکی از پر مصرف ترین داروهایی است که بدون نسخه به فروش می رسد . اما این مسکن در صورتی که زیاد مصرف شود عوارض زیادی برای بدن دارد. حداکثر دوز توصیه شده استامینوفن، ۴ گرم در روز برای بزرگسالان و ۹۰ میلی گرم در روز برای کودکان است. همانطور که در بخش سلامت نمناک گفته شده است افرادی که به بیماری کبد مبتلا هستند، با مصرف استامینوفن خطر ابتلا به سمیت کبدی( کبد آسیب دیده از مواد شیمیایی) را افزایش میدهد.
عوارض مصرف استامینوفن :
درد شکمی
تحریک پذیری
ضعف عمومی
از دست دادن اشتها
زردی پوست و رنگ چشم
اسهال
حالت تهوع
استفراغ
کما
تشنج
خوردن استامینوفن
تشخیص مسمومیت استامینوفن:اولین گام پزشک در تشخیص مسمومیت استامینوفن این است که یک تاریخچه کامل از بیمار بگیرد از جمله زمان مصرف دارو، میزان داروی مصرفی، و نوع داروی مصرف شده.تشخیص این نوع مسمومیت معمولا از طریق آزمایش های تشخیصی، از جمله تعیین سطح استامینوفن مصرف شده، الکترولیت ها، آزمایش های عملکرد کلیه، آمیلاز، لیپاز، آزمایش های عملکرد کبد، شمارش کامل خون و عوامل انعقادی، انجام میشود.تست ها و مطالعات تصویر برداری مانند سونوگرافی نیز ممکن است برای ارزیابی بزرگ شدن کبد مورد استفاده قرار بگیرد.همچنین ممکن است یک بیوپسی کبدی نیز تجویز شود.
درمان مسمومیت با مصرف استامینوفن:زمان بندی، یک عامل حیاتی در درمان مسمومیت استامینوفن است و بنابراین پزشکان برای شروع درمان ناشی از مصرف بیش از حد استامینوفن ظرف ۸ ساعت پس از مصرف برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن برای بیمار تمام تلاش خود را میکنند.اکثریت بیماران مسمومیت استامینوفن، با مراقبت های ویژه مانند مایعات وریدی و دارو های ضد تهوع در صورت اعمال آن پس از یک ساعت بعد از این اتفاق، به بهبود قابل توجهی میرسند.برای بیمارانی که درمان های فوق را انجام میدهند و نارسایی کبد نیز دارند، پیوند کبد میتواند تنها و بهترین گزینه باشد البته در نهایت، پزشکان تعیین میکنند که آیا پیوند ضروری است یا خیر.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر