عوارض زیاد خوردن ویتامین ای و نشانه های مسموم شدن

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

عوارض زیاد خوردن ویتامین ای و نشانه های مسموم شدن

عکس, عوارض زیاد خوردن ویتامین ای و نشانه های مسموم شدن

اگر چه ویتامین ای یکی از ویتامین های بسیار ضروری برای بدن است و نقش مهمی در سلامتی ایفا میکند اما مصرف بیش از حد آن منجر به ایجاد مسمومیت می شود . برای ویتامین E، حد نهایی یا بیشترین میزانی که بیشتر افراد بدون بروز عوارض می‌توانند از رژیم غذایی و مکمل‌ها در روز دریافت کنند برابر با ۱،۰۰۰ میلی گرم است.

افراد بسیاری برای تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش خطر سرطان، یا تقویت پوست، مو و ناخن‌ها به واسطه خواص آنتی اکسیدانی و ضد پیری بالقوه ویتامین E، مکمل‌های این ماده مغذی را مصرف می‌کنند.اما اگر با کمبود این ویتامین مواجه نباشید، مصرف مکمل‌های ویتامین E ضروری نبوده و فواید چندانی نیز ارائه نخواهند کرد.افرادی که رژیم‌های غذایی کم چرب را دنبال می‌کنند یا آن‌هایی که به اختلالاتی مبتلا هستند که بر گوارش و جذب چربی تاثیر می‌گذارند از جمله بیماری کرون یا فیبروز سیستیک، ممکن است با خطر بیشتر کمبود ویتامین E مواجه باشند.مصرف بیش از حد ویتامین E می‌تواند موجب رقیق شدن خون شده و به خونریزی مرگبار منجر شود. همچنین، میزان بیش از حد این ویتامین می‌تواند در لخته شدن خون تداخل ایجاد کرده که مکانیزم دفاعی طبیعی بدن در برابر خونریزی شدید پس از یک آسیب دیدگی است.همچنین، مصرف بیش از حد ویتامین E با افزایش خطر سکته مغزی هموراژیک یا سکته مغزی ناشی از خونریزی در مغز پیوند خورده است.افزون بر این، یک مطالعه نشان داد که مصرف بیش از حد ویتامین E با خطر بیشتر مرگ ناشی از هر دلیلی مرتبط است، اما پژوهش‌های بیشتری برای بررسی این احتمال باید انجام شوند. با توجه به این قبیل خطرات جدی احتمالی نباید مکمل‌های ویتامین E را در دوز‌های زیاد مصرف کنید.

تداخلات دارویی:مصرف ویتامین E در سطوح عادی به نظر نمی‌رسد خطر چندانی در زمینه تعامل با دارو‌ها ایجاد کند. با این وجود، دوز زیاد مکمل‌های ویتامین E – آن‌هایی که بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز ارائه می‌کنند – می‌تواند با دارو‌های رقیق کننده خون آسپرین و وارفارین تعامل داشته باشد.همچنین، آن‌ها می‌توانند با تاموکسیفن، دارویی که برای درمان سرطان پستان استفاده می‌شود، و سیکلوسپورین، یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی که برای افرادی که عضو پیوندی دریافت کرده اند، تجویز می‌شود، تداخل داشته باشد. اگر در مورد تعامل بالقوه مکمل‌های ویتامین E با دارو‌های خود نگران هستید، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

درمان و پیشگیری:درمان مسمومیت با ویتامین E شامل قطع استفاده از مکمل ویتامین E می‌شود، اما عوارض جدی‌تر ممکن است به مداخلات پزشکی نیاز داشته باشند.بهترین روش برای پیشگیری از مسمومیت با ویتامین E مصرف روزانه این ویتامین – از غذا و مکمل‌ها – زیر حد نهایی ۱،۰۰۰ میلی گرم است. اوردوز با ویتامین E به واسطه تنها مصرف غذا‌های سرشار از این ویتامین بعید است.گفته شده است، مکمل‌های ویتامین E ممکن است زمانی که بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز مصرف شوند با دارو‌ها تداخل ایجاد کنند و یک مطالعه افزایش خطر سکته مغزی در افرادی که روزانه ۱۸۰ میلی گرم ویتامین E مصرف می‌کردند را نشان داد.با این وجود، بیشتر افراد نیازی به دریافت این میزان ویتامین E ندارند، زیرا مقدار مصرف توصیه شده روزانه آن تنها ۱۵ میلی گرم است. اگر در مورد مکمل‌های ویتامین E پرسش یا نگرانی دارید با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.همچنین، مکمل‌های ویتامین E را دور از دسترس کودکان و در مکانی امن نگهداری کنید. از آنجایی که ویتامین E محلول در چربی است افزایش خطر مسمومیت و بروز عوارض در کودکان را به همراه دارد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر