عکس ریشک بال روی برگ گیاه و قطعی ترین راه درمان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

عکس ریشک بال روی برگ گیاه و قطعی ترین راه درمان

عکس, عکس ریشک بال روی برگ گیاه و قطعی ترین راه درمان

یکی دیگر از آفتهای گیاهان و گل ها ریشک بال است که تصویر آن را در بالا مشاهده می کنید. این آفت از نظر تخریب شباهت زیادی به کنه تار عنکبوتی دارد.  این حشرات به ندرت قابل دید بوده و سیاه تا نقره ای رنگ هستند. گرچه دیدم ریشک بال و لاروهای آن با چشم غیرمسلح دشوار است، اما می توانید مدفوع آن را ببینید، زیرا نقاط سیاه رنگی است که در اطراف گیاه دیده می شود. همچنین اگر گیاه را روی کاغذ سفید تکان دهید هم مدفوع آن روی کاغذ میریزد و هم خود حشره. آب را بر روی گیاه اسپری کرده و سپس از آفت کش یا روغن چریش استفاده کنید. به مدت دو تا سه هفته و هفته ای یک بار این روش را انجام دهید.

عکس, عکس ریشک بال روی برگ گیاه و قطعی ترین راه درمان

ریشک بال شبیه کرم پا دار است که به سرعت شیوع پیدا می کند. نوع بالغ آن بال داشته و پرواز می کند.علائم: ریشک بال ها با تغذیه از برگ ها روی آن لکه ایجاد می کنند. این لکه ها نشانه تمایز ریشک بال از آفت های دیگر مانند شته و هیره است.

ریشک بال ها از گل، بوته و برگ گل های زینتی، گیاهان گلدار مانند گل داوودی، سوسن، آیریس، سبزیجات و مخصوصا پیاز، تغذیه می کند. این آفت اغلب در فصل بهار دیده می شود.

آسیب: زمانی که این آفت از بوته و شکوفه تغذیه کند، گل دیگر باز نمی شود یا اگر باز شود شکل خوبی ندارد. گل های آسیب دیده در نتیجه این گیاه معمولا کم رنگ یا بی رنگ هستند. زمانی که ریشک بال از برگ های گیاه تغذیه می کند، برگ خشک شده و لکه می شود. برگ سرانجام پژمرده و می افتد.

ریشک بال ماده برای تخم گذاری باید ۲۵ تا ۵۰ تخم بگذارد. تخم ها طی سه هفته یا زودتر به حشره بالغ تبدیل می شوند. بسیاری از گونه های ریشک بال به روش غیرجنسی هم تولید مثل می کنند. آن ها می توانند در یک فصل نسل های زیاد تولید کنند.ریشک بال علاوه بر تغذیه از گیاه و آسیب به آن، انسان را نیز گاز می گیرد. بر اساس تحقیقات دانشگاه میشیگان، ریشک بال ها در انسان حساسیت ایجاد می کنند، مخصوصا نسبت به کارگرهای مزرعه ای که این آفت در آن دیده می شود.

کنترل غیر شیمیایی:کل گیاه را با آب و مایع ظرفشویی بشویید ( حدود ۲ قاشق چای خوری مایع ظرفشویی به ازای هر گالن آب).حتما گیاهانی را که بیشتر در معرض ابتلا به ریشک بال قرار دارند بررسی کنید، گیاهانی مانند ازالیا، آردیسیا، زغال اخته، گاردنیا، ختمی، مگنولیا و افرا. این آفت در مزارع بادام زمینی هم دیده می شود.برای بررسی و به دام انداختن این آفت، از کارت های چسبناک آبی، زرد یا سفید اسفاده کنید که البته نوع رنگ به گونه آفت بستگی دارد. با بررسی از نزدیک می توان این حشره را تشخیص داد.همچنین نقاطی مانند استخر و آبشارهای تزیینی را بررسی کنید زیرا ممکن است این حشرات را در آنجا هم ببینید.ریشک بال در شرایط خشک و داغ زندگی می کند، بنابراین آبیاری و مرطوب کردن گیاه و خاک فعالیت این حشره را کاهش می دهد. همچنین بهتر است خاک گیاه را کاملا خیس کنید (مخصوصا در گلخانه)، تا جمعیت این گیاه کاهش یابد.گرد و خاک آن نقطه را به حداقل برسانید تا سازگاری این حشره کاهش یافته و از بین برود.گیاهان جدید را بررسی کنید تا این حشره بر روی آن وجود نداشته باشد و سپس آن را در کنار گیاهان دیگر بگذارید. بهتر است ابتدا آنها را قرنطینه کنید تا مطمئن شوید هیچگونه تخمی روی آن دیده نشود.حشره های دوشیزه و ساس دشمن آن ها هستند.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر