غلط شدن جواب تست حاملگی با این دلایل

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

غلط شدن جواب تست حاملگی با این دلایل

عکس, غلط شدن جواب تست حاملگی با این دلایل

ایا میتوان همیشه به صورت صد در صد به نتیج تست های بارداری خانگی اعتماد کرد ؟ چه دلایلی منجر به بروز خطا در آن می شود ؟ بیشتر تست‌های بارداری خانگی ادعا می‌کنند که ۹۹ درصد درست هستند. سونوگرافی معمولاً نمی‌تواند بارداری را خیلی زود نشان دهد و به همین دلیل تست‌های خانگی خیلی بهترند. اما گاهی عواملی می‌توانند باعث شوند نتیجه‌ی این تست‌ها نادرست اعلام شود.

 معمول‌ترین دلایل اشتباه در نتایج این تست ها :

تاریخ مصرف تست بارداری گذشته است
دومین دلیل شایع اشتباه شدن نتیجه‌ی تست بارداری این است که تاریخ مصرف تست گذشته است. وقتی تاریخ مصرف تست بارداری می‌گذرد، ماده شیمیایی که HCG را شناسایی می‌کند، آن‌گونه که باید عمل نمی‌کند و احتمال اشتباه شدن نتیجه افزایش می‌یابد.


در نگاه کردن به تست تأخیر دارید
اگر از تست استاندارد بارداری خط‌دار استفاده می‌کنید، خیلی مهم است در همان زمانی که روی دستور آن ذکر شده، نتیجه را چک کنید. اگر خیلی صبر کنید و تأخیر داشته باشید، ادراری که روی تست است، تبخیر شده و این‌طور به نظر می‌رسد که به جای یک خط، دو خط وجود دارد. خیلی وقت‌ها افراد، خط به جا مانده از ادرار تبخیر شده را می‌بینند. در نتیجه خط کم‌رنگ و محوی به عنوان خط دوم دیده می‌شود و اشتباهاً تست شما مثبت به نظر می‌رسد، در حالی که واقعاً این طور نیست و فقط یک خط وجود دارد.
بهترین راه این است که دستورالعمل تست بارداری را خوب بخوانید طبق آن عمل کنید. مثلاً بعضی از برندها توصیه می‌کنند سه دقیقه بعد از انجام تست صبر کرده و سپس فوراً نتیجه را بخوانید.


نوعی داروی بارداری مصرف می‌کنید که سبب بالا رفتن سطح HCG تان می‌شود
اگر تست بارداری را خیلی زود بعد از مصرف داروی بارداری که حاوی HCG است انجام دهید، ممکن است نتیجه‌ی تستتان اشتباهاً مثبت شود.
خانم‌هایی که اشتیاق زیادی برای باردار شدن دارند و اغلب تست بارداری را خیلی زود انجام می‌دهند، نتیجه را اشتباهاً مثبت می‌بینند و بدیهی است که این مسئله در ابتدا برایشان بسیار هیجان‌انگیز است؛ اما در واقع این نتیجه‌ی مثبت به دلیل دارویی است که مصرف می‌کنند.


بعد از زایمان یا سقط جنین، هنوز هورمون HCG در بدنتان دارید
بیشتر موارد سقط جنین، طی سیزده هفته‌ی اول بارداری رخ می‌دهند. هر چند آمار دقیق و واقعی وجود ندارد اما تخمین زده می‌شود که خیلی از موارد سقط جنین، پیش از اینکه خود فرد بداند باردار است روی می‌دهند.
بعد از زایمان یا سقط جنین، HCG می‌تواند تا ماه‌ها در بدنتان باقی بماند. مطالعه‌ای نشان داده بعد از زایمان یا سقط جنین، چهار تا شش هفته طول می‌کشد تا سطح HCG به اندازه‌ی نرمال برگردد. دلیلش هم این است که بخشی از جفت می‌تواند در بدن باقی مانده باشد و این اتفاق سبب می‌شود جفت همچنان و تا مدت کوتاهی همچنان HCG تولید کند.


بارداری خارج از رحم داشته‌اید
بارداری خارج از رحم زمانی روی می‌دهد که یک تخمک بارور، در جایی خارج از رحم، معمولاً در لوله‌ی فالوپ، رشد می‌کند، نه در داخل رحم. یک بارداری خارج از رحم می‌تواند در نواحی دیگر مانند تخمدان یا دهانه رحم نیز روی دهد. بارداری خارج از رحم، موفق و شدنی نیست زیرا جنین، داخل رحم نیست تا بتواند رشد کرده و بقا پیدا کند. اما این جنین همچنان HCG تولید می‌کند و می‌تواند منجر به اشتباه شدن نتیجه‌ی تست بارداری شود.
بارداری خارج از رحم می‌تواند خطرناک باشد. در صورتی که هر یک از علائم زیر را دارید فوراً با پزشکتان تماس بگیرید:
. درد شدید در شکم یا لگن در بارداری
. خونریزی واژینال
. سرگیجه‌ی شدید یا احساس سبُکی در سر
. هر علامت دیگری که شما را نگران می‌کند

یک سقط جنین خیلی زود هنگام داشته‌اید
این دلیل را به عنوان آخرین دلیلِ اشتباه شدن نتیجه‌ی تست بارداری آورده‌ایم چون از نظر تکنیکی، دلیل اشتباهاً مثبت شدن تست بارداری نمی‌تواند باشد، اما باید آن را یادآوری کنیم زیرا خیلی از افراد دچار این اشتباه می‌شوند. ممکن است شما چند روز بعد از مثبت شدن تست بارداری‌تان پریود شوید و تصور کنید تستتان اشتباهاً مثبت شده است. اما مسئله می‌تواند این باشد که شما باردار بوده‌اید اما خیلی خیلی زود سقط کرده‌اید. پس نتیجه‌ی تست شما نادرست اعلام نشده، بلکه کاملاً هم درست بوده و در زمان انجام تست، سطح هورمون HCG تان بالا بوده است. به این بارداری، بارداری شیمیایی می‌گویند. یک بارداری شیمیایی زمانی رخ می‌دهد که بارداری خیلی زود بعد از لقاح به پایان می‌رسد. افرادی که بارداری شیمیایی دارند، اغلب دچار خونریزی می‌شوند (وقتی که سقط جنین می‌کنند)، و این خونریزی دقیقاً همان زمانی است که انتظار پریود دارند. به همین دلیل به راحتی ممکن است تصور کنید نتیجه‌ی تست بارداری‌تان اشتباهاً مثبت شده است.

تست بارداری چگونه عمل می‌کند؟
یک تست بارداری خانگی جوری طراحی شده که HCG را در ادرار تشخیص دهد. اگر این هورمون در ادرار موجود باشد، سبب یک واکنش شیمیایی شده و این تست، بارداری‌تان را اعلام خواهد کرد و اگر HCG در ادرار موجود نباشد، تست نشان خواهد داد که باردار نیستید. در خیلی از تست‌ها، دو خط به این معنی است که شما باردارید و یک خط یعنی اینکه باردار نیستید. بعضی از تست‌ها از علامت مثبت و منفی برای اعلام وضعیت استفاده می‌کنند. بعضی از تست‌های دیجیتال بارداری نیز دارای یک اسکرین هستند که دقیقاً اعلام می‌کند «باردارید» یا «باردار نیستید».
تست‌های خانگی بارداری، هورمون HCG را چک می‌کنند. HCG مخفف گونادوتروپین کوریونیک انسانی است که بدن طی بارداری تولید می‌کند.دقیقاً بعد از اینکه یک تخمک بارور به دیواره‌ی رحم می‌چسبد، جفت تشکیل می‌شود و هورمون HCG تولید می‌کند. یک آزمایش خون می‌تواند تقریباً یازده روز بعد از لقاح، HCG را شناسایی کند و نشان دهد. آزمایش ادرار نیز ۱۲ تا ۱۴ روز بعد از لقاح می‌تواند این هورمون را نشان دهد. سطح HCG طی هفته‌ی هشتم تا یازده بارداری، معمولاً هر ۷۲ ساعت دو برابر می‌شود. سپس این هورمون ثابت می‌ماند و بعد از زایمان کاهش پیدا می‌یابد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر