فوت و فن های یک قورمه سبزی نذری ایده آل

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

فوت و فن های یک قورمه سبزی نذری ایده آل

عکس, فوت و فن های یک قورمه سبزی نذری ایده آل

اگر میخواهید قورمه سبزی نذری درست کنید ، برای ایده آل شدن مزه ی آن از آموزش زیر استفاده کنید. قبل از مشاهده آموزش فوت و فن های آن را بخوانید:

۱-  فراموش نکنید که گوشت قورمه سبزی نذری شما حتما گوسفند باشد و نه گوساله . گوشت قورمه سبزی نباید خیلی ریز باشد. در اندازه گردویی درشت مطلوب است .

۲- شما برای قورمه نذری باید از لوبیای قرمز استفاده کنید و استفاده از لوبیای چیتی توصیه نمی شود.

۳- از گرد لیموعمانی در قورمه سبزی نذری خود استفاده نکنید چون رنگ خورشت شما را خراب می کند.

۴- حتما در زمان سرخ کردن سبزی خورشتی خود مقداری  شنبلیله خشک به آن اضافه کنید. شنبیله را در آخر اضافه کنید تا نسوزد . سوختن آن طعم بدی به خورشت شما خواهد داد.

۵- لیموهای امانی را به مدت دو ساعت در آب جوش بندازید تا تلخی آن وارد شود. روی لیموها با چنگال سوراخ ایجاد کنید.

۶- سبزی اصلی قورمه تره و جعفری و گشنیژ و شنبلیه است اما اضافه کردن مقدار کمی اسفناج باعث لعاب دار شدن آن می شود.

۷- بهتر است سبزی خیلی ریز خرد شود چون به این ترتیب خورش بهتر جا می افتد. آب را به صورت یک جا به خورشت اضافه نمایید. اگر سبزی قورمه سبزی درشت خرد شده باشد خورش هر چه بجوشد جا نمی افتد.

۸- چند تکه یخ در آخر کار به آن اضافه کنید تا خورشت شما روغن بیندازد.

۹- اگر سبزی موقع خرد کردن آب انداخت آب آن را دور نریخته و به خورش اضافه کنید.

مواد لازم برای ۱۰۰ نفر
گوشت گوسفندی ۸ کیلو گرم …… لوبیا قرمز ۲ کیلو گرم
پیاز ۱۰ کیلو گرم …… لیمو عمانی ۱ کیلو گرم
سبزی قورمه ۱۰ کیلو گرم …… برنج ۱۵ کیلو گرم

لوبیاها را بشویید و بگذارید بپزد .گوشت گوسفندی را هم پاک کنید و به اندازه خورشی خرد کنید. پیازها را خرد کنید و کناری بگذارید. سبزی قورمه را هم پاک کنید و بعد از شستن خرد کنید و در روغن سرخ کنید. دیگی آماده کنید و گوشت را همراه با مقداری روغن در آن بریزید و تفت دهید.به گوشت در حال سرخ شدن پیاز هم اضافه کنید. ریختن زردچوبه هم فراموش نکنید..سپس سبزی سرخ شده و لوبیای پخته را هم بیفزایید. حالا مقداری آب بریزید و در دیگ را بگذارید و صبر کنید تا گوشت بپزد و خورش جا بیفتد نیم ساعت قبل از پایان پخت ،بعد از اینکه از پختن گوشت مطمئن شدید ،نمک به همرااه با لیمو عمانی اضافه کنید.

برای اینکه خورش خوشمزه تر شود لوبیاها را به جای پختن بعد از شستن و خشک کردن ،۵ تا ۶ دقیقه در تابه ای بدون روغن که از قبل گرم کرده اید تفت دهید.البه لوبیاها را باید مرتب هم بزنید تا نسوزد. مراقب باشید مقدار شنبلیله سبزی زیاد نباشد زیرا خورش تلخ می شود. اگر گشنیز سبزی قورمه را زیاد بریزید خورش کمی شیرینتر میشود . بعضی ها اصولاً آن را حذف می کنند. در مخلوط سبزی قورمه، با توجه به فصل،اسفناج یا برگ چغندر می ریزند. حالا که فصل زمشتان است از اسفناج استفاده نمایید اسفناج به خورش لعاب می دهد.

به هر کیو گرم سبزی ۵ تا ۶ شاخه پیازچه هم بیفزایید . پیازچه طعم خورش را خوشمزه می کند. سبزی خورش قورمه را خیلی سرخ نکنید زیرا تلخ می شود. برای پخت قورمه سبزی در حجم زیاد معمولاً لوبیا را از قبل نمی پزند آن را از شب قبل خیس کرده و همزمان با سبزی به گوشت اضافه می کنند ولی در این صورت دیگر نمی شود لوبیا را تفت داد. اگر علاوه بر لیمو عمانی درسته از پودر لیمو عمانی هم اضافه کنید خورش خوش طعم تر می شود. بعضی ها علاوه بر لیمو عمانی آبلیمو ترش یا آبغوره هم می ریزند.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر