قیمه بادمجان مجلسی خوشرنگ و لعاب

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

قیمه بادمجان مجلسی خوشرنگ و لعاب

عکس, قیمه بادمجان مجلسی خوشرنگ و لعاب

برای درست کردن قیمه بادمجان مجلسی باید فوت و فن های آن را بدانید تا خورشت شما خوش رنگ و لعاب شود و اشتها انگیز شود. یکی از این فوت و فن ها استفاده درست از ادویه جات است شما باید در این غذا علاوه بر زردچوبه و نمک از ادویه‌ی گوشت و چوب دارچی نیز استفاده کنید. مساله مهم دیگر این است که بادمجان ها باید قلمی باشند و شیرین پس حتما قبل از اینکه برای مهمان این غذا را درست کنید یکی از ادمجان ها را سرخ کرده و از شیرین بودن آن مطمئن شوید. مساله مهم دیگر انتخاب درست رب است . رب شما باید قرمز باشد و از ربی استفاده کنید که می دانید مزه ی ترشی ندارد و خوش رنگ است.

مواد لازم 

رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری ………….گوجه پوره شده: ۲ عدد
آبغوره: به میزان لازم ………….زردچوبه، ادویه‌ی گوشت، پودر و چوب دارچین، فلفل سیاه و نمک: به میزان لازم
گوجه فرنگی: ۲ عدد …………. پیاز: ۲ عدد
گوشت قرمز: ۳۰۰ گرم ………….لپه: نصف پیمانه
بادمجان قلمی: ۳ عد ………….غوره: نصف پیمانه

لپه‌ ها را  از شب قبل خیس کنید. پیازها را به صورت ریز خرد کنید و نیمی از آن را به همراه روغن زیتون در تابه تفت دهید. بعد از طلائی شدن پیازها، گوشت را به آن‌ ها اضافه و حرارت شعله را زیاد کنید. برای ۵ دقیقه گوشت‌ ها را تفت دهید.

بعد از تفت خوردن گوشت و پیاز، ادویه‌ ها را به تابه اضافه کنید و ۵ دقیقه‌ ی دیگر تفت دهید. دقت کنید که نمک را نباید در این مرحله اضافه کرد. کمی از زردچوبه را هم برای بعد نگه دارید. بعد از این که گوشت به همراه ادویه‌ ها تفت خورد، تا جایی که آب روی گوشت‌ ها را بگیرد، آب جوش به تابه اضافه کنید. حرارت شعله را کم کنید و اجازه دهید که گوشت خوب بپزد.

در یک ظرف دیگر مابقی پیاز را سرخ کنید تا طلائی شود. سپس رب و کمی زردچوبه به آن اضافه کنید و با هم تفت دهید. در این مرحله گوجه فرنگی پوره شده را به پیازها اضافه کنید و اجازه دهید تا آب گوجه کاملا تبخیر شود. در این حین لپه‌ ها را که از قبل خیس کرده بودید، در یک قابلمه‌ ی جداگانه با مقداری آب بپزید و سپس آبکش کنید و روی آن آب بگیرید. دقت کنید که حین پخت کف روی لپه‌ ها را بگیرید.

وقتی گوشت کاملا پخت، لپه‌ی پخته شده و مخلوط رب، گوجه فرنگی و پیاز را به آن اضافه کنید و هم بزنید. بعد از این که همه‌ ی مواد یک ربع با هم پختند، نمک و کمی آبغوره را به آن‌ ها اضافه کنید. باید پوست بادمجان‌ها را بگیرید و روی آن‌ها را حسابی نمک‌پاش کنید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه در یک آبکش بمانند تا تلخی آن‌ها گرفته شود. سپس آن‌ها را بشویید، خشک کنید و در روغن سرخ کنید.

پس از سرخ شدن بادمجان‌ ها، روغن اضافی آن‌ها را با یک حوله‌ ی کاغذی یا کاغذ مخصوص بگیرید. در همین تابه مابقی رب گوجه فرنگی را تفت دهید و با کمی آبغوره، نمک، فلفل و مقداری آب یک سس تهیه کنید. گوجه فرنگی‌ ها و غوره‌ ها را همراه بادمجان‌ های سرخ شده در تابه قرار دهید و سسی که آماده کرده بودید روی آن‌ ها بریزید. درب تابه را بگذارید و اجازه دهید برای یک ربع بپزند. در آخر خورش را همراه بادمجان‌ ها و گوجه‌ ها سرو کنید.

تزیین های مجلسی خورشت قیمه بادمجان

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر