یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
آشپزی

لپه پلوی سنتی با گوشت چرخ شده

عکس, لپه پلوی سنتی با گوشت چرخ شده

این غذا طعمی شبیه قیمه دارد اما ظاهر آن متفاوت است برای درست کردن آن علاوه بر لپه و برنج شما به گوشت چرخ شده ،فلفل دلمه ای ، آبلیمو ، رب گوجه ، پیاز ،  گوجه فرنگی و ادویه به مقادیر زیر نیاز دارید .

برنج ۴ پیمانه( برای ۴ نفر )
لپه ۱ پیمانه
گوشت چرخ کرده ۲۰۰ گرم
پیاز ۱ عدد
رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری
فلفل دلمه ای ۱ عدد
گوجه فرنگی ۲ عدد
آبلیمو ۱ قاشق غذاخوری
آب ½ لیوان
زعفران، نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
زردچوبه، زردچوبه و روغن به مقدار کافی

لپه را به همراه ۲ لیوان آب درون یک قابلمه مناسب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم. در ادامه اجازه می دهیم لپه ها به مدت ۳۰ دقیقه بپزند تا کمی نرم شده و اصطلاحا نیمپز شوند.برنج را درون یک کاسه آب می ریزیم و برای اینکه دانه های برنج خرد نشوند کمی نمک اضافه کرده و به آرامی مخلوط می کنیم، سپس برنج را نسبت به تازگی آن از ۳۰ دقیقه تا چند ساعت کنار می گذاریم تا خیس بخورد.

پیاز را پوست گرفته و به صورت نگینی ریز خرد می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار داده و مقداری روغن اضافه می کنیم. در ادامه پیاز را به تابه اضافه کرده و دو تا سه دقیقه تفت می دهیم.پس از اینکه پیاز سبک شد، گوشت چرخ کرده را به همراه مقداری دارچین، فلفل سیاه و زردچوبه به تابه اضافه کرده و یک دقیقه دیگر تفت می دهیم. در ادامه رب گوجه فرنگی را می افزاییم و به خوبی تفت می دهیم تا کاملا سرخ شود.

پس از اینکه لپه نیمپز شد، آنرا آبکشی می کنیم و به تابه اضافه کرده و کمی تفت می دهیم. در ادامه فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی را به صورت ریز خرد کرده و به تابه اضافه می کنیم، سپس کمی تفت می دهیم تا آب گوجه فرنگی کشیده شود.آبلیمو را اضافه می کنیم و درب تابه را می گذاریم تا گوشت تقریبا بپزد و آب درون تابه به طور کامل کشیده شود. در ادامه یک قابلمه مناسب را تا نیمه آب پر می کنیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب جوش بیاید.

پس از اینکه آب جوش آمد، برنج را به همراه ۱ قاشق نمک به قابلمه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم به مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه درون آب جوش بماند تا پخت اولیه آن انجام شود. پس از گذشت این زمان برنج را آبکشی می کنیم. برنج را به دو قسمت تقسیم می کنیم، سپس به یک قسمت مقداری زعفران دم کرده اضافه کرده و به خوبی مخلوط می کنیم. در ادامه قابلمه مورد نظرمان را با کمی روغن چرب می کنیم و برنج زعفرانی را درون آن می ریزیم.

حالا با پشت قاشق برنج زعفرانی را کاملا فشرده می کنیم، سپس مخلوط مواد گوشتی را روی برنج زعفرانی می ریزیم و صاف می کنیم. در ادامه برنج ساده را روی مواد گوشتی می ریزیم و با پشت قاشق فشرده می کنیم.در صورت تمایل مقداری کره روی برنج می ریزیم، سپس درب قابلمه را گذاشته و آنرا روی حرارت قرار می دهیم. ابتدا حرارت را زیاد می کنیم تا داخل قابلمه بخار جمع شود، سپس حرارت را کم می کنیم و اجازه می دهیم لپه پلو به مدت ۴۰ دقیقه دم بکشد.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر