مراحل شکایت فحش ناموسی فحاشی تلفنی و مجازات آن

آموزش اخبار سرگرمی آشپزی پزشکی دارو بیماری بدنسازی آرایشی ورزشی استخدام فال چاق شدن لاغری

یاس فان

آرایشی آشپزی آموزش اخبار استخدام بدنسازی بیماری پزشکی چاق شدن دارو سرگرمی فال لاغری ورزشی
محصولات معتبر محصولات معتبر

مراحل شکایت فحش ناموسی فحاشی تلفنی و مجازات آن

عکس, مراحل شکایت فحش ناموسی فحاشی تلفنی و مجازات آن

اگر کسی به شما فحاشی کرده است یا از طریق موبایل و تلفن به شما فحاشی می شود شما می توانید از طریق قانون اقدام کنید . اما برای اینکار شما باید از مراحل قانونی آن آشنا باشید. چرا که قانون مجازات خاصی برای فحاشی به خصوص فحاشی ناموسی قرار داده است.

طبق قانون، هر فحش غیرناموسی هم بین ۲ تا ۸ میلیون تومان برای فرد فحاش آب می‌خورد.به موجب ماده ۲۵۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲، کسی که به افرادی از قبیل همسر، مادر، خواهر یا… مخاطب فحشی بدهد که آن فحش، بصورت غیرصریح زنا را به این افراد نسبت دهد، در صورت شکایت خود آن افراد یعنی خواهر، مادر، همسر و… به ۸۰ ضربه شلاق حدی محکوم می‌شود؛ مجازاتی که قابل تبدیل به پول نیست.در صورت شکایت خود مخاطب فحش نیز، متهم طبق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی (اصلاحی سال ۹۹)، به مجازات جزای نقدی درجه شش یعنی ۲ میلیون تا ۸ میلیون تومان محکوم می‌شود.

پرونده های مربوط به توهین و فحاشی نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده اما بیشترین پرونده های مربوط به فحاشی و توهین اختصاص دارد به فضای مجازی و یا فحاشی پشت تلفن. شاید کسانی که در اوج عصبانیت چنین اقدامی را انجام می دهند نمی دانند که قانون چه مجازاتی را برای آن درنظرگرفته است و قرار است به چه دردسرهایی بابت چند کلمه ناسزا دچار شوند.

فحاشی تلفنی یا پیامکی
گاهاً افراد گمان می کنند که اگر در پشت تلفن اقدام به توهین کنند قابل پیگیری نیست و نمی شود کاری انجام داد این تصور کاملاً غلط است و با تکیه بر همین تصور شروع به فحاشی در پیامک می کنند لازم به ذکر است که فحاشی های تلفنی شما به راحتی با دستور قاضی قابل پیگیری است و پیرینت پیامک ها با درخواست قاضی و در صورت لزوم گرفته می شود و با این اقدام جرم اثبات شده و شما به مجازات فحاشی که تا ۷۴ ضربه شلاق و یا پرداخت جزای نقدی محکوم خواهید که انتخاب یکی از این دو مجازات بسته به سوابق کیفری شما و اوضاع و احوال متهم و نظر قاضی انجام خواهد شد.

استفاده از اسکرین شات یا صدای ضبط شده:در ارتباط با این سوال که آیا می شود از اسکرین شات ها یا صدای ضبط شده برای اثبات فحاشی استفاده کرد یا نه؟
اسکرین شات ها یا صداهای ضبط شده می توانند در اثبات جرم کمک حال شما باشد اما به این نکته مهم توجه داشته باشید که صرف وجود اسکرین شات یا صدای ضبط شده به هیچ وجه نمی تواند قاضی را مجاب یا وادار به صدور مجازات برای مجرم کند این یعنی اسکرین شات یا صدای ضبط شده به تنهایی کافی نیست و شما اگر تنها مدرکتان اسکرین شات ها باشند نمی توانید این جرم را اثبات کنید مگر استفاده از روش های دیگر در کنار اسکرین شات و صدای ضبط شده و…

تفاوت فحاشی با قذف:اگر بخواهیم به زبان بسیار ساده برای شما عزیزان این مساله را روشن کنیم باید بیان داریم که اگر به مادر یا خوار یا دختر یا یکی از اعضای خانواده طرف مقابل نسبت زنا یه زن بدکاره بدهید یا الفاظی مانند فلان شخص تو بدکاره یا فاحشه است و الفاظی از این قبیل این مشمول قذف خواهد شد که مرتبه بالاتر از فحاشی است . بنابراین چنین الفاظی را به کار بردن و چنین نسبت هایی دادن به طرف مقابل مشمول حذف قذف یعنی تا ۸۰ ضربه شلاق خواهد شد.

همچنین بخوانید

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزشی