مراحل و شرایط اختصاصی خلبانی مسافری

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مراحل و شرایط اختصاصی خلبانی مسافری

عکس, مراحل و شرایط اختصاصی خلبانی مسافری

اولین و مهم‌ترین شرط ورود به دوره‌های خلبانی (مسافربری یا کارگو) سلامت جسمی است؛ زیرا خلبان بالاترین جایگاه در سیستم هدایت و نظارت بر هواپیما را دارد و جان صدها انسان در دست اوست؛ بنابراین، چنین سخت‌گیری‌هایی برای این شغل خطیر کاملا منطقی است. آزمایش‌های زیر برای سنجش میزان سلامت داوطلبان انجام می‌شوند:

تست بینایی شامل میدان و عمق دید و تست کوررنگی
آزمایش‌ها کامل ادرار و خون حتی HIV به همراه سنجش فشار خون
ادیومتری (نوار گوش)
نوار مغز و قلب
عکس از قفسه سینه و نوار ریه
عکس‌برداری و معاینه وضعیت سلامت دندان و فک
معاینه کلی بدن جهت احراز سلامت جسمانی (حداقل قد ۱۶۵ سانتی‌متر)
در صورتی‌که سلامت داوطلب در کلیه این آزمایش‌ها تائید شود، کارت AMC به دواطلب اعطا می‌شود که نشانه سلامت جسمانی کامل وی بوده و می‌تواند در دوره‌های خلبانی شرکت کند. اهمیت سلامت جسمی خلبان‌ها به‌حدی است که هر خلبان تا سن ۴۰ سالگی سالیانه یکبار و از سن ۴۰ سالگی تا ۶۰ سالگی (سن بازنشستگی خلبان‌ها) هر ۶ ماه یکبار معاینات پزشکی به‌عمل می‌آید.

نکته قابل‌توجه اینکه حداکثر سن استخدام در شرکت‌های هواپیمایی ۲۶ سال است. کارت پایان خدمت برای آقایان و تسلط به زبان انگلیسی نیز از دیگر شروط لازم برای ورود به دوره‌های خلبانی محسوب می‌شوند.

پس از اینکه داوطلب پس از سپری کردن مراحل فوق واجد شرایط شناخته شد، می‌توان در یکی از مراکز آموزش علوم هوانوردی مراحل زیر را برای کسب درجه خلبانی (مسافری یا کارگو) طی کند.

گواهینامه PPL: نخستین گواهینامه‌ای که داوطلب در دوره تحصیل خلبانی خود باید کسب کند گواهینامه PPLمخفف عبارت Private Pilot’s Licenceاست. فرد در صورت کسب این مدرک مجوز پرواز با هواپیماهای شخصی را خواهد داشت. برای کسب این نوع مدرک لازم است تا حداقل ۵۰ ساعت تجربه پرواز را پشت سر بگذارد. گفتنی است که عده قابل توجهی از علاقه‌مندان به خلبانی تنها جهت پرواز با هواپیماهای شخصی برای تفریح و طی کردن مسافت های کوتاه به کسب این گواهینامه بسنده می‌کنند.
گواهینامه CPL: کسب گواهینامهCPL یا خلبانی بازرگانی برای هدایت هواپیماهای مسافربری و باربری از ایرباس و بوئینگ گرفته تا بمباردیه، ATR و… لازم و ضروری است. CPLمخفف عبارت Commerical Pilot’s Licence است و برای کسب این گواهینامه نیاز به طی کردن ۱۰۰ ساعت پرواز است.
گواهینامه IR: گواهینامه IR یا Instrument Rating دوره نحوه عملکرد ابزارآلات دقیق پروازی است که متقاضی برای کار در هر ایرلاینی نیازمند این گواهینامه خواهد بود؛ میزان ساعت پروازی لازم برای کسب این مدرک نیز ۵۰ ساعت است.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر