مسموم شدن با قرص برنج و مرگ و میر آن

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مسموم شدن با قرص برنج و مرگ و میر آن

عکس, مسموم شدن با قرص برنج و مرگ و میر آن

همیشه این طور نیست که فردی به قصد از بین بردن خود قرص برنج را مصرف کند گاهی اوقات فرد اشتباهی آن را با داروی دیگری جایکزین کرده و مصرف می نماید. هم چنین در مسمومیت با این دارو این احتمال هم وجود دارد که  استنشاق گاز فسفین حاصل از قرص برنجی که در غلات، برنج قرار داده شده و در برابر رطوبت هوا قرار گرفته است. بیشتر مرگ و میرها با قرص برنج، در خلال ۱۲ تا ۲۴ ساعت نخست مسمومیت اتفاق افتاده و اغلب ناشی از ایست قلبی است. مرگ و میر بعد از ۲۴ ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است. اما تسریع در درمان حتی در بیماران به ظاهر بی علامت اهمیت بالایی در بهبود بیماران دارد.

پیامدهای ناشی از مصرف قرص برنج:
این عوارض در ۷۲ ساعت اولیه بروز پیدا می کند که بیشتر شامل عوارض قلبی عروقی، تنفسی، گوارشی و عصبی بوده و گاه نشانه های دیگری را نیز به همراه دارد.
• عوارض قلبی عروقی: افت فشار خون، بی نظمی ضربان قلب
• عوارض تنفسی: ادم خون ریزی دهنده ریه همراه با افزایش تعداد تنفس
• عوارض گوارشی: تهوع، استفراغ خونی، درد شکمی
• عوارض عصبی: گیجی، اختلال در بینایی و تکلم، تشنج
و سایر عوارض
بنابراین توصیه می شود:
• از خریدن قرص برنج از عطاری ها و یا اشخاص خودداری کنیم.
• برای نگهداری قرص برنج، آن را در مکانی خشک و خنک و با تهویه مناسب و به دور از رطوبت قرار دهیم.
• از قرص سیر می توان به عنوان جایگزین قرص برنج استفاده کرد.
اقدامات اولیه در مسمومیت با قرص برنج:
– اگر گاز متصاعد شده از قرص یا گرد برنج به صورت اتفاقی استنشاق شد، به سرعت فرد را به هوای آزاد منتقل کرده و سعی کنیم بدن او را گرم نگه داریم و مطمین شویم که به راحتی نفس می کشد، سپس فرد را به مراکز درمانی و اورژانس انتقال دهیم.
– اگر گرد یا پودر ناشی از قرص برنج با لباس تماس پیدا کرد، لباس را در هوای آزاد به آرامی و با احتیاط تکان دهیم و به سرعت اقدام به تعویض آن کنیم. لباس آلوده را نباید در مکان های بدون تهویه یا بسته و مکان های عمومی رها کرد.
– در صورتی که قرص برنج، تعمدی یا اتفاقی بلعیده شود، باید هرچه سریع تر فرد را به مراکز درمانی و اورژانس منتقل کرد.
– عوارض گوارشی ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از مصرف حادث شده و سپس سایر علایم ظاهر می شود و مرگ در مدت کمتر از ۶ ساعت ممکن است رخ دهد.
– القای تهوع و استفراغ در موارد بلع قرص برنج توصیه نمی شود، زیرا این کار احتمال وقوع مسمومیت ثانویه به گازهای فسفید را افزایش می دهد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر