محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » آموزشی » معرفی پر سودترین نژادهای گوسفند برای پرورش

معرفی پر سودترین نژادهای گوسفند برای پرورش

آموزشی | ۱۴ بازدید

عکس, معرفی پر سودترین نژادهای گوسفند برای پرورش

پر سود ترین نژادهای گوسفند را می شناسید ؟ همان طور که می دانید گوسفند نژادهای گوشتی بهترین انتخاب برای سود زیاد از پرورش دام است. در این پست ما سود آورترین نژادهای گوسفند را به شما معرفی می کنیم.

گوسفند نژاد آواسی:گوسفند آواسی نیز به دلیل برخورداری از ویژگی های شیری-گوشتی به یک پرورش پرسود گوسفند تبدیل شده است. این نژاد از بنیه قوی و جثه متوسطی برخوردار است. در گله های بومی میزان تولید شیر آنها بین ۶۰ تا ۲۶۸ کیلوگرم است، در گله های بهبود یافته این مقدار تا ۴۰۰ کیلو در هر دوره شیرآوری، افزایش یافته است و در بعضی گله های ممتاز مقدار شیردهی حتی به ۵۲۰ کیلوگرم نیز می رسد.­ گوشت گوسفند آواسی نیز به دلیل طعم مطبوع و سرعت رشد بالا بسیار مورد توجه است.

گوسفند نژاد رومانف : گوسفند رومانف یکی از انواع نژاد گوسفندان ایرانی است که برای پرورش بسیار مناسب است. گوشتی و بدون دنبه بودن، چندقلوزایی، توانایی مادری و زودرس بودن از ویژگی هایی است که توجه دامداران را برای پرورش این نژاد گوسفند به خود جلب کرده است. این نژاد توانایی زاد و ولد در تمام فصول سال را داراست. به طور معمول گوسفند رومانف هر دو سال سه سری بره می آورد، البته در صورت مدیریت و تغذیه مناسب، این تعداد به سالی دو سری بره افزایش پیدا می کند. میش گوسفند رومانف بدون هیچ کمکی می تواند به سه قلوها کمک کند. بره های آن نیز به دلیل وزن کمی که دارند، به راحتی متولد می شوند و به سرعت می توانند راه بروند و بقای زیادی نیز دارند. درصد زیادی از لاشه این گوسفند تشکیل شده از گوشت است. این گوسفند در آب و هوای نسبتا سرد می تواند زندگی کند. به دلیل مراقبت زیادی که این گوسفند هنگام بره زایی نیاز دارد، برای پرورش توسط گوسفند داران معمولی مناسب نیست. گوسفند رومانف همچنین به دلیل برخورداری از پشمی محکم نیز مورد توجه افراد برای سرمایه گذاری است که برای تولید فرش، سفره و …. مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین اگر به دنبال یک پرورش پرسود گوسفند هستید، گوسفند رومانف گزینه مناسبی است.

گوسفند نژاد شاروله :پرورش گوسفند شاروله، یک پرورش پرسود گوسفند از نظر شیردهی می باشد که این ویژگی در مسابقات جوایز زیادی را به خود اختصاص داده است. این گوسفندان به دلیل مقاومت بالای گوسفند شاروله در شرایط سرد و زمستانی نیز توانایی زنده ماندن و تولید مثل دارند و میش های آنها را تنها در هنگام شب به آغل می آورند و در تمام طول روز در مراتع مشغول چرا هستند. وزن میش این نژاد بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم است و وزن قوچ آن بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم می باشد.­ نرخ بره زایی در آنها نیز ۱۸۵ درصد است. در حال حاضر پرورش نژاد گوسفندان شاروله در ۲۵ کشور دنیا نظیر لهستان، ترکیه، کانادا، ژاپن، سوئیس، چین و کشورهایی در اروپای شرقی رایج است.

گوسفند شیری لاکن : ­یکی از پربازده ترین نژادهای گوسفندان از نظر شیردهی، نژاد گوسفندان لاکن می باشد. این گوسفند به طور گسترده در کشور فرانسه برای تولید لبنیات مورد استفاده قرار می گیرد و این نژاد به یک پرورش پرسود گوسفند در فرانسه تبدیل شده است. ­میانگین تولید شیر در آن ۲۸۳ لیتر و طول دوره شیردهی آن ۱۶۷ روز است. بره های نر و ماده آن در ۲۸ روزگی از شیر گرفته می شوند.­

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید آموزشی

امروز ۲ آبان ۱۴۰۰