مفید درباره ی پرتودرمانی بعد از جراحی تومور

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مفید درباره ی پرتودرمانی بعد از جراحی تومور

عکس, مفید درباره ی پرتودرمانی بعد از جراحی تومور

یکی از مراحل درمان تومور مغزی پرتودرمانی است که این مرحله بعد از مرحله ی برداشتن تومور صورت می گیرد . بدین ترتیب بافت هدف مستقیما در مقابل پرتوهای یونیزان قرار گرفته و حداقل تابش به بافت های سالم اطراف انتقال داده می شود که به همین علت این روش به رادیوتراپی دقیق(Precise Radiotherapy) مشهور می باشد. این روش که تلفیقی از دو روش جراحی و پرتودرمانی است از روشهای خاص پرتودرمانی بوده که در آن مقدار بالایی اشعه (۱۰ تا ۲۰ گری اشعه) در یک جلسه و در حین عمل جراحی در تومور یا بستر آن توزیع می گردد. روش رادیوتراپی حین عمل یا به طور خلاصه روش IORT با وجود اینکه یکی از روشهای سنتی در درمان سرطان محسوب می شود ولی هنوز به عنوان یک روش پیشرفته در مدیریت درمان بسیاری از بسترهای تومور به کار گرفته می شود.
این روش معمولا به صورت قسمتی از پروتکل درمان، که ممکن است همراه با دیگر روشها از قبیل شیمی درمانی یا رادیوتراپی با پرتو خارجی باشد، اجرا می شود. درمانهای ابتدایی، برای کوچک کردن تومور و به منظور برش ساده تر تومور صورت می گیرد. در برداشتن تومور به روش جراحی، معمولا تمام حجم تومور از ناحیه درمان خارج نمی شود و مقداری از سلولهای سرطانی در ناحیه درمان باقی می مانند. برای بهبود کنترل ناحیه ای درمان، یک مقدار دوز زیاد تابشی در طی عمل جراحی در آن ناحیه توزیع می شود. این در حالی است که همه و یا قسمت اعظم بافتهای حساس اطراف ناحیه درمان پوشیده شده و یا خارج از میدان تابش نگه داشته می شود.اما پرتودرمانی در کنار مزیت‌ها دارای عوارضی است که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.
شایع ترین عوارض پرتو درمانی «تحریک پوست و قرمزی، خارش و سوزش در محل تابش اشعه» و «خستگی» است. این شکایات موقتی هستند و حدود شش هفته طول می کشند و با برخی توصیه ها رفع می‌شوند.خستگی به دنبال این درمان مشاهده می شود که با چند توصیه ساده قابل کنترل است.اول این که مطمئن شوید شرایط تغذیه شما مناسب است. اگر اشتهایتان کم است باید دقیقاً به موادی که می خورید توجه کنید تا مواد اصلی غذایی به بدنتان برسد.
در غیر این صورت، ممکن است عامل کاهش وزن، کمبود انرژی دریافتی شما باشد. خستگی ممکن است مربوط به کاهش سلول های قرمز باشد که می تواند تحت تأثیر رژیم نامناسب تشدید شود.
راه دوم غلبه بر خستگی، انجام ورزش ملایم و یک پیاده روی مختصراست که گاهی خستگی را کاهش می دهد. خستگی ممکن است ۴ تا ۶ هفته بعد از خاتمه درمان طول بکشد بنابراین احساس نگرانی نکنید.
روش های کاهش عوارض جلدی پرتودرمانی
در پرتو درمانی روی ناحیه درمان شده را با پوشش نخی گشاد و نرم بپوشانید. از پوشش های کشی (استرچ) یا محکم استفاده نکنید. از خاراندن یا دست کشیدن بر موضع اجتناب کنید.
درمان بپرهیزید. هنگام دوش گرفتن از آب ولرم استفاده کنید. ناحیه درمان شده را از آفتاب حفاظت کنید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر