مقوی ترین روش پختن آش شلغم برای بیمار

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مقوی ترین روش پختن آش شلغم برای بیمار

عکس, مقوی ترین روش پختن آش شلغم برای بیمار

مواد لازم برای ۴ نفر

کشک ۲ قاشق غذاخوری ……………….. سبزی آش ۵۰۰ گرم ( به جای سبزی آش می توانید تنها از سبزی اسفناج یا تنها از گشنیز استفاده کنید.)  شما می توانید برای خاصیت بیشتر آش، چند حبه سیر نیز به مواد آن اضافه کنید.
شلغم ۸ عدد ………………..  بلغور جو ۱ پیمانه
برنج ½ پیمانه ………………..  عدس ½ پیمانه
سیر ۱ بوته ………………..  نعناع خشک ۲ قاشق غذاخوری

قرقروت یا آبغوره به مقدار کافی ………………..  زردچوبه، نمک، فلفل سیاه به مقدار کافی

نخست برنج، بلغور جو و عدس را به خوبی می شوییم و آبکشی می کنیم، سپس درون یک قابلمه مناسب می ریزیم. در ادامه قابلمه را تا نیمه آب پر می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم.حالا اجازه می دهیم مخلوط برنج به مدت ۲۰ دقیقه بپزد. در ادامه سبزی آش را (جعفری، تره، گشنیز، اسفناج) می شوییم، سپس آبکش می کنیم تا آب اضافی شان خارج شود. در ادامه سبزی آش را به صورت ریز ساطوری می کنیم.

در این مرحله شلغم را تمیز می شوییم، سپس قسمت بالا و پایین آنرا جدا می کنیم و به اندازه دلخواه خرد می کنیم. توجه داشته باشید وقتی شلغم زیاد پخته شود، کمی از حجم آن کاسته شده و آب میرود، بهتر است کمی درشت خرد کنید.پس از گذشت ۲۰ دقیقه وقتی مواد درون قابلمه نیم پز شد، سبزی آش را به همراه تکه های شلغم درون قابلمه می ریزیم، سپس اجازه می دهیم آش به مدت ۴۵ دقیقه بپزد و خوب جا بیفتد تا بلغور جو لعاب بدهد.

در این مرحله سیر داغ را درست می کنیم. ابتدا پوست سیر را جدا می کنیم، سپس به اندازه دلخواه خرد می کنیم. در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس مقداری روغن مایع به تابه اضافه می کنیم.حالا سیر را درون تابه می ریزیم، سپس تفت می دهیم تا سیر تغییر رنگ دهد. در ادامه مقدار زیادی زردچوبه را به سیر اضافه می کنیم تا آش خوش رنگ تر بشود، سپس کمی فلفل سیاه را به همراه نعناع خشک اضافه می کنیم.

توجه داشته باشید تفت دادن زیاد نعناع خشک باعث می شود بسوزد و تلخ شود. در ادامه مخلوط سیر داغ را درون آش می ریزیم، سپس هم می زنیم تا سیر داغ و نعناع داغ به خورد آش برود و با دیگر مواد یکدست شوند.برای طعم دادن به آش می توانیم از قره قوروت یا آبغوره استفاده کنیم. پس از اضافه کردن قره قوروت یا آبغوره اجازه می دهیم به مدت ۲۰ دقیقه دیگر بجوشد. در پایان این آش خوشمزه را درون ظرف مورد نظر می ریزیم و با کشک تزئین می کنیم. نوش جان.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر