مکمل تائورین چه سودی برای بدنساز دارد

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مکمل تائورین چه سودی برای بدنساز دارد

عکس, مکمل تائورین چه سودی برای بدنساز دارد

یکی دیگر از مکملهای بدنسازی تائورین  است که در این پست به معرفی آن می پردازیم. تائورین  در واقع آمنیو اسیدی است که خواص زیادی برای بدن ما دارد. این آمینو اسید در بدن ما ساخته می شود و در بخش های مهمی از بدن هم چون قلب و چشم وجود دارد. . نام این آمینواسید از عبارت لاتین Taurus برگرفته‌شده است که به معنای گاو نر می‌‌باشد، اما این عبارت نباید منجر به سردرگمی در مورد منشأ آن گردد.تائورین در رده آمینواسیدهای ضروری طبقه‌‌‌‌بندی می‌‌شود. این آمینواسید وظایف متعددی را در بدن ایفا می‌‌کند.

منابع تائورین

غذاهای حیوانی ازجمله گوشت قرمز، ماهی و لبنیات ازجمله اصلی‌‌ترین منابع تائورین هستند.اگرچه برخی از غذاهای گیاهی فرآوری شده شامل اندکی تائورین هستند، اما میزان موجود در آن‌ها برای تأمین نیازهای بدن کافی نیست.تائورین در برخی از نوشابه‌‌ها و نوشیدنی‌‌های انرژی‌‌زا نیز یافت می‌‌شود و این محصولات اغلب در هر ۸ اونس (۲۳۷ میلی‌‌لیتر) حاوی ۶۰۰-۱۰۰۰ میلی‌‌گرم تائورین هستند.بااین‌حال، نوشیدن نوشابه‌‌ها و نوشیدنی‌‌های انرژی‌‌زا توصیه نمی‌‌شود، زیرا سایر محتوای موجود در آن‌ها برای سلامتی مضر هستند.ازآنجایی‌که نوع تائورین به‌کاربرده شده در مکمل‌‌ها و نوشیدنی‌‌های انرژی‌‌زا معمولاً به‌صورت صنعتی تولیدشده و از منابع دامی برگرفته نشده است، این محصولات برای افراد گیاهخوار نیز مناسب هستند.یک رژیم غذایی متوسط حاوی ۴۰-۴۰۰ میلی‌‌گرم تائورین در روز است، اما مطالعات اغلب از ۴۰۰ الی ۶۰۰۰ میلی‌‌گرم در روز استفاده می‌‌کنند.غذاهای حیوانی ازجمله گوشت قرمز، ماهی و لبنیات ازجمله اصلی‌‌ترین منابع تائورین هستند. برخی از غذاهای گیاهی نیز حاوی تائورین هستند. این آمینواسید در بسیاری از نوشیدنی‌‌های انرژی‌‌زا نیز یافت می‌‌شود.

نحوه استفاده از این مکمل

رایج‌‌ترین دوز این محصول در حدود ۵۰۰-۲۰۰۰ میلی‌‌گرم در روز است.بااین‌حال، دوزی که منجر به مسمومیت و بروز مشکل می‌‌شود بسیار بالاتر از این محدوده است و حتی دوزهای بالاتر از ۲۰۰۰ میلی‌‌گرم نیز ممکن است در برخی افراد تأثیر خوبی داشته باشند.تحقیقات در مورد ایمنی تائورین نشان می‌‌دهند که مصرف ۳۰۰۰ میلی‌‌گرم تائورین در طول زندگی به‌صورت روزمره بسیار ایمن است.اگرچه برخی از تحقیقات مصرف دوز بالاتر برای مدت کوتاه را توصیه می‌‌کنند، اما مصرف ۳۰۰۰ میلی‌‌گرم در روز به شما کمک می‌‌کند که در محدوده ایمن بوده و از تمام مزایای این مکمل بهره‌‌مند شوید.

ساده‌‌ترین و کم‌‌هزینه‌‌ترین روش استفاده از مکمل‌‌های پودری یا قرص می‌‌باشد که هر ۵۰ دوز آن‌ها در حدود ۶ دلار است.اگرچه شما می‌‌توانید تائورین را از گوشت، لبنیات و ماهی تأمین کنید، بسیاری از افراد به میزانی که در مطالعات فوق به آن‌ها اشاره کردیم استفاده نمی‌‌کنند و این امر منجر به بروز مشکلات متعددی می‌‌شود.استفاده از مکمل‌‌های تائورین با دوز ۵۰۰-۳۰۰۰ میلی‌‌گرم در روز بسیار مؤثر، ارزان و ایمن است.

عملکرد تائورین در بدن

حفظ هیدراسیون مناسب و تعادل الکترولیت در سلول‌‌های شما
ایجاد نمک‌‌های صفرا که نقش مهمی را در گوارش ایفا می‌‌کنند
تنظیم مواد معدنی ازجمله کلسیم در سلول‌‌ها
تقویت عملکرد عمومی سیستم عصبی مرکزی و چشم‌‌ها
تنظیم سلامت دستگاه ایمنی و عملکرد آنتی‌‌اکسیدان
ازآنجایی‌که تائورین یک آمینواسید ضروری است، افراد سالم می‌‌توانند میزان حداقل آن برای نیازهای روزمره خود دریافت کنند.

بااین‌حال، برخی افراد به مقادیر بالای آن نیاز دارند که ازجمله این افراد می‌‌توان به افراد دارای نارسایی‌‌های قلبی و کلیه و همچنین کودکانی که به‌صورت وریدی تغذیه‌شده‌اند، اشاره کرد.زمانی که در حین رشد جنین با کمبود تائورین مواجه شود، ممکن است مشکلاتی نظیر ضعف عملکرد مغز و عدم تنظیم قند خون مشاهده شوند.تائورین نقش مهمی را در بدن شما ایفا می‌‌کند. اگرچه تائورین بسیار نادر است، بااین‌حال، کمبود آن منجر به مشکلات متعددی می‌‌شود.

سلامت قلب

تائورین ممکن است با کاهش برخورد خون با دیواره‌‌ رگ‌‌های خونی منجر به کاهش فشارخون گردد. تائورین همچنین در کاهش جریان‌‌های عصبی مغز نیز نقش دارد.در مطالعه‌‌ای به مدت دو هفته بر روی افراد مبتلابه دیابت مشخص شد که مکمل‌‌های تائورین منجر به کاهش سفتی سرخرگ گردیده و درنتیجه از این طریق منجر به افزایش گردش خون شدند.در مطالعه‌‌ای دیگر بر روی افراد چاق مشخص شد که استفاده از سه گرم تائورین به مدت هفت هفته منجر به کاهش وزن بدن گردیده و سلامت قلب را بهبود بخشید.علاوه بر این، استفاده از تائورین منجر به کاهش التهاب گردیده و از ضخیم شدن عروق جلوگیری می‌‌کند. این تأثیرات می‌‌توانند میزان ابتلا به بیماری‌‌های قلبی را کاهش می‌‌دهند.تائورین ممکن است احتمال ابتلا به بیماری‌‌های قلبی را با تنظیم چندین عامل ازجمله کلسترول و فشارخون کاهش دهد.

مقابله با دیابت

تائورین ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشیده و با دیابت مقابله کند.استفاده طولانی‌‌مدت از مکمل‌‌های تائورین منجر به کاهش میزان قند خون ناشتا در موش‌‌های مبتلابه دیابت گردید. این در حالی بود که هیچ‌‌ تغییری در فعالیت یا رژیم غذایی آن‌ها اعمال نشده بود.میزان قند خون ناشتا تأثیر به سزایی بر سلامت دارد، زیرا افزایش میزان قند خون ناشتا اصلی‌‌ترین عامل دیابت نوع دو و برخی از بیماری‌‌های مزمن می‌‌باشد.برخی از تحقیقات انسانی نشان می‌‌دهند که افزایش استفاده از تائورین می‌‌تواند با کاهش میزان قند خون و مقاومت نسبت به انسولین منجر به کاهش قند خون گردد.شایان‌ذکر است که افراد مبتلابه دیابت میزان تائورین کمتری در مقایسه با سایر افراد دارد و این نیز شاخص دیگری است که نشانگر نقش تائورین در مقابله با این بیماری می‌‌باشد.بااین‌حال، تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام گیرند.

تقویت عملکرد ورزشی

مطالعات بر روی انسان‌‌ها نشان می‌‌دهند که تائورین منجر به تسریع دفع موادی می‌‌شود که منجر به خستگی و سوزش ماهیچه می‌‌شوند. تائورین همچنین ماهیچه‌‌ها را در برابر آسیب سلولی و اکسیداتیو در اثر استرس محافظت می‌‌کند.تائورین چربی سوزی در طی تمرین را نیز افزایش می‌‌دهد.مطالعات انسانی نشان می‌‌دهند که ورزشکارانی که از مکمل‌‌های تائورین استفاده می‌‌کنند، عملکرد ورزشی بهتری دارند. دوندگان و دوچرخه‌‌سواران نیز در پی استفاده از این مکمل توانستند مسافت طولانی‌‌تری را با خستگی کمتر طی کنند.مطالعه دیگری نیز حاکی از نقش این آمینواسید در کاهش خستگی ماهیچه می‌‌باشد. افراد در یک دوره تمرین با وزنه شرکت کرده و از این آمینواسید استفاده کردند و نتیجه آن نیز کاهش خستگی و آسیب به ماهیچه‌‌ها بود.علاوه بر تقویت عملکرد، تائورین با افزایش استفاده بدن از چربی‌‌ به‌عنوان سوخت، منجر به افزایش کاهش وزن می‌‌گردد. در دوچرخه‌‌سواران، استفاده از ۱.۶۶ گرم تائورین منجر به افزایش چربی سوزی به میزان ۱۶% گردید.تائورین نقش‌‌های مهمی را در ماهیچه‌‌ها ایفا می‌‌کند و در کاهش خستگی، افزایش چربی سوزی و افزایش آسیب به ماهیچه نقش دارد.

سایر مزایای سلامتی

تائورین به میزان قابل‌‌توجهی در چشمان شما نیز وجود دارد و تحقیقات نشان می‌‌دهند که بینایی زمان تضعیف می‌‌شود که میزان تائورین چشم کاهش یابد. افزایش غلظت تائورین منجر به بهبود بینایی و سلامت چشم می‌‌گردد.ازآنجایی‌که تائورین در تنظیم انقباضات ماهیچه‌‌ای نقش دارد، ممکن است سکته را کاهش داده و در درمان بیماری‌‌هایی نظیر صرع نقش دارد.به نظر می‌‌رسد که تائورین بااتصال به گیرنده‌‌های GABA در مغز عمل کرده و درنتیجه در کنترل سیستم عصبی مرکزی نیز نقش دارد.این آمینواسید از سلول‌‌های کبد در برابر رادیکال‌‌های آزاد و سموم محافظت می‌‌کند. در یک مطالعه، ۲ گرم تائورین با تناوب سه بار در روز استفاده شد و در پی این روند میزان اکسیداتیو در اثر استرس کاهش‌یافته و صدمه به کبد نیز کاهش یافت.بااین‌حال، تحقیقات بیشتری برای بهره‌‌مندی از این مزایا نیاز هستند.

 

عوارض و هشدارهای ایمنی

طبق شواهد موجود، درصورتی‌که تائورین با دز معین مصرف شود، عوارض منفی نخواهد داشت.اگرچه شواهد مستقیمی مبنی بر عوارض مکمل‌‌های تائورین وجود ندارد، بااین‌حال مرگ چندین ورزشکار در اروپا به استفاده از نوشیدنی‌‌های انرژی‌‌زای دارای کافئین و تائورین نسبت داده‌شده است. این امر منجر شده است که فروش مکمل‌‌های حاوی تائورین در برخی از کشورها ممنوع باشد.بااین‌حال، این مرگ‌ومیرها به دلیل مصرف دوزهای بالای کافئین یا سایر مواد بوده‌‌اند.همانند بسیاری از سایر آمینواسیدها، استفاده از این آمینواسید در افراد مبتلابه بیماری‌‌ کلیوی ممکن است منجر به بروز مشکلاتی گردد.درصورتی‌که این مکمل به میزان منطقی توسط افراد سالم استفاده شود، تائورین عوارض جانبی نخواهد داشت.

نتیجه نهایی

برخی از محققان تائورین را مولکول شگفت‌‌انگیز می‌‌نامند، زیرا دارای مزایای سلامتی و عملکردی متعددی است.صرف‌‌نظر از این‌که قصد دارید سلامتی خود را بهبود بخشیده و یا عملکرد ورزشی خود را تقویت کنید، تائورین می‌‌تواند بسیار مقرون‌به‌صرفه و ایمن بوده و می‌‌توانید به‌راحتی آن را به رژیم غذایی خود بی افزایید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر