نشانه های مریضی چشم صورتی

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

نشانه های مریضی چشم صورتی

عکس, نشانه های مریضی چشم صورتی

بیماری چشم صورتی یا کونژکتیویت سه نوع شایع آلرژیک، عفونی و شیمیایی دارد و علت آن بسته به نوع آن متفاوت است. نشانه های زیر رایج ترین علائم این بیماری هستند :

افزایش ترشحات چشم و قی کردن

اشک و آبریزش بیش از حد از چشم

تغییر رنگ سفیدی چشم به صورتی

خارش یا سوزش

احساس حضور چیزی مثل شن ریزه در چشم

متورم شدن پلک‌ها

افزایش حساسیت به نور

با استفاده از پرتو نور و میکروسکوپ این بیماری توسط پزشک معاینه می شود. اگر پزشک به این بیماری شک کند با تست تکمیلی که  شامل کشت میکروب در آزمایشگاه و یا نمونه‌برداری از بافت ملتحمه چشم می باشد این بیماری را به طور قطع تشخیص می دهد.

درمان های خانگی و سنتی :

۱. چای سیاه
چای سیاه یک درمان خانگی عالی برای بیماری چشم صورتی است، زیرا حاوی تانن است که به کاهش خارش و التهاب کمک کرده، همچنین بیوفلاوونوئید موجود در چای با ویروس و عفونت باکتریایی مقابله می‌کنند.
برای درمان با چای سیاه، چای کیسه‌ای را در آب جوش دم کرده و آن را در حدود ۱۰ دقیقه بر روی چشم بیمار قرار می‌دهند. این عمل سه تا چهار بار در روز انجام می‌شود. استفاده از چای سبز و چای بابونه نیز در این روش معمول است.

۲. شیر و عسل
ترکیب شیر و عسل به خوبی بیماری چشم صورتی را درمان می‌کند، چراکه شیر تسکین‌دهنده بوده و التهاب را کاهش می‌دهد و عسل خواص ضدمیکروبی دارد.برای درمان با شیر و عسل، یک قاشق غذاخوری شیر را کمی گرم کرده و به همان مقدار عسل با آن مخلوط می‌کنند و آن را هم می‌زنند تا محلولی یکدست حاصل شود. چند بار در روز دو تا سه قطره از این مایع در چشم آسیب دیده چکانده می‌شود. استفاده از این مخلوط به صورت کمپرس گرم نیز امکان‌پذیر است.

۳. سرکه سیب
سرکه سیب با داشتن اسید مالیک خاصیت ضدمیکروبی دارد و با عفونت‌های باکتریایی بیماری چشم صورتی مبارزه می‌کند.
برای درمان با سرکه سیب، دو قاشق چای‌خوری سرکه سیب را در یک فنجان آب جوشیده سرد شده می‌ریزند، سپس یک تکه پنبه استریل تمیز را با این محلول آغشته کرده و چشم را با آن پاک می‌کنند. این عمل طی دو تا سه روز و در هر روز هرچند ساعت یک‌بار انجام می‌شود.

۴. گل خوش
گل خوش التیام دهنده و ضدباکتری بوده و یکی از گیاهان مفید برای درمان بیماری‌های چشم است.
برای درمان با گل خوش، یک قاشق چای‌خوری از این گیاه را در یک فنجان آب ریخته و در حدود ۱۰ دقیقه می‌جوشانند. پس از آنکه مایع سرد شد، آن را از صافی عبور داده و برای شستشوی چشم استفاده می‌کنند. عموماً شستشو هر چهار ساعت یک‌بار تکرار می‌شود. گاهی چند قطره گلاب نیز به این محلول اضافه می‌کنند.

۵. آلوئه ورا
آلوئه ورا التیام‌دهنده، مسکن، دارای خواص آنتی‌بیوتیکی و مناسب برای درمان این بیماری است.
برای درمان با آلوئه‌ورا، تکه‌های کوچک آلوئه‌ورای تازه را در یک ظرف آب سرد می‎ریزند، آن را حرارت می‎دهند تا به رنگ سبز کمرنگ درآید، سپس در مخلوط‌کن ریخته و میکس می‌کنند. در نهایت چند قطره از محلول بدست آمده با قطره‌چکان در چشم چکانده و این درمان تا سه یا چهار بار در روز تکرار می‌شود. از این درمان هرگز نباید برای کودکان استفاده شود.

۶. گل همیشه بهار
همیشه بهار گیاهی ضدویروس و ضدباکتری بوده و به درمان بیماری چشم صورتی عفونی کمک می‌کند. همچنین با دارا بودن خواص ضدالتهابی، درد چشم را تسکین می‌دهد.
برای درمان با گل همیشه بهار، دو قاشق چای‌خوری از گل آن را در آب جوش دم می‌کنند. وقتی جوشانده سرد شد، آن را از صافی کاغذی تمیز عبور داده تا ذرات معلق آن گرفته شود و محلولی شفاف بدست آید. مانند دیگر موارد درمان گیاهی، چشم بیمار چند بار در طول روز و طی سه چهار روز پیاپی با این مخلوط شستشو داده می‌شود. جوشانده گل همیشه بهار وقتی هنوز از حرارت نیفتاده، به عنوان کمپرس گرم نیز قابل استفاده است.

۷. شیر مادر
درمان با شیر مادر در مواجهه با بیماری چشم صورتی در نوزادان بسیار مؤثر است. بسیاری از پزشکان و طبیبان سنتی بر این باورند که شیر مادر شفابخش است و به درمان بیماری‌های نوزادان مثل بیماری چشم صورتی و عفونت‌های گوش کمک می‌کند که احتمالاً به دلیل داشتن آنتی‌بادی‌ها به ویژه ایمونوگلوبین است.
برای درمان با شیر مادر، چند قطره شیر مادر را در چشم آسیب دیده نوزاد ریخته و در صورت نیاز این عمل را تکرار می‌کنند.

درمان های پزشکی :

در اولین گام بیمار باید از مواد حساسیت‌زا و تحریک‌کننده همچون گرده گیاهان، دود ماشین‌ها و… دور باشد. در موارد خفیف کمپرس سرد و اشک مصنوعی درد را تسکین می‌دهند. در موارد شدیدتر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و آنتی‌هیستامین‌ها تجویز می‌شوند. افراد مبتلا به بیماری چشم صورتی آلرژیک پایدار احتمالاً به قطره چشم استروئیدی نیاز خواهند داشت.

این نوع از بیماری با آنتی‌بیوتیک‌هایی به شکل قطره‌های چشم یا پماد چشمی درمان می‌شود. بیماری چشم صورتی باکتریایی بعد از سه یا چهار روز بهبود می‌یابد، اما حتی در صورت رفع علائم، مانند همه بیماری‌هایی که منشأ باکتریایی دارند، برای جلوگیری از بازگشت عفونت باید دوره درمان با آنتی بیوتیک کامل شود.

هیچ قطره یا پمادی برای درمان نوع ویروسی کارایی ندارد، زیرا آنتی بیوتیک‌ها بر روی عفونت‌های ویروسی اثرگذار نیستند. بیماری چشم صورتی ویروسی مانند سرماخوردگی باید دوره خود را طی کند که ممکن است دو یا سه هفته طول بکشد. شدت قرمزی چشم با کمپرس سرد و اشک مصنوعی کمتر می‌شود. اگر علائم بیماری شدید بود، پزشک قطره‌های استروئید موضعی تجویز می‌کند تا ناراحتی و درد احتمالی ناشی از التهاب ملتحمه را کاهش دهد. البته این قطره دوره بیماری را کوتاه نمی‌کند.

روش درمانی بیماری چشم صورتی شیمیایی شستشوی چشم با محلول نرمال سالین است. افراد مبتلا به این نوع از بیماری عموماً باید از استروئیدهای موضعی استفاده کنند. آسیب‌های شدید شیمیایی مثل سوختگی بر اثر اسیدپاشی، ازجمله موارد اضطراری پزشکی بوده که به زخم شدن، آسیب دیدن چشم و کاهش بینایی، یا حتی کوری منجر می‌شوند. در صورت ورود هر نوع ماده شیمیایی به چشم، باید چشم بلافاصله با آب فراوان شسته شود.

اگر بیماری چشم صورتی بر اثر استفاده از لنزهای تماسی بوجود آمده باشد، بنا به تشخیص پزشک، تا زمان بهبودی کامل نباید از لنز تماسی استفاده شود. همچنین چشم‌پزشک ممکن است لنزی از نوع دیگر تجویز کرده و یا استفاده از محلول ضدعفونی را برای شستشوی لنزها توصیه کند. همچنین استفاده نکردن از لنز قبلی، از بازگشت مجدد بیماری جلوگیری می‌کند.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر