نشانه های مسمومیت سالمونلا و مسمومیت غذایی

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

نشانه های مسمومیت سالمونلا و مسمومیت غذایی

عکس, نشانه های مسمومیت سالمونلا و مسمومیت غذایی

علائم مسمومیت سالمونلا
بیشتر علائم این مسمومیت مربوط به شکم شما می‌شود:

دل پیچه
مدفوع خونی
اسهال
لرز
تب
سردرد
حالت تهوع
استفراغ

مسمومیت سالمونلا، که اغلب به عنوان مسمومیت غذایی شناخته می‌شود، بسیار شایع است. در تمام دنیا، سالانه ده‌ها میلیون ابتلا به این مسمومیت گزارش می‌شود. اکثر مردم، بدون انجام درمان خاصی بهبود می‌یابند، اما برخی موارد شدید نیاز به بستری شدن وجود خواهد داشت. در موارد نادر نیز، این مسمومیت می‌تواند تهدیدی برای زندگی باشد.
این مسمومیت در تابستان‌ شایع‌تر از زمستان است. کودکان نیز بیشتر در معرض ابتلا به این مسمومیت هستند. علاوه بر این، افراد مسن، و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز بیش از سایرین در معرض خطر هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
عفونت سالمونلا معمولا بعد از چندروز بهبود می‌یابد اما اگر بیش ازیک هفته به طول انجامید، بهتر است به دکتر مراجعه کنید. اگر یک کودک، یک فرد مسن یا فردی با سیستم ایمنی ضعیف به این مسمومیت مبتلا شده باشد، بعد از ادامه این علائم در چند روز باید به پزشک مراجعه کنید:

مدفوع خونی
کم آبی
تب بالای ادامه دار

تشخیص و آزمایش‌ها
پزشک شما احتمالا یک آزمایش خون و همچنین یک نمونه مدفوع از شما خواهد گرفت تا علائم خون در مدفوع را شناسایی کند. گاهی اوقات ممکن است پزشک بخواهد آزمایشات بیشتری برای تشخیص انواع خاصی از باکتری انجام شود. این امر می‌تواند به پزشکان کمک کند تا منبع مسمومیت و بیماری را شناسایی کنند و از شیوع احتمالی بیماری در منطقه شما جلوگیری به عمل آید.

درمان مسمومیت سالمونلا
۱. درمان برای بزرگسالان
اگر به خاطر این مسمومیت اسهال دارید، مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید. اگر اسهالتان خیلی شدید باشد، ممکن است پزشک مایعاتی مانند Pedialyte تجویز کند تا آب از دست رفته بدنتان جبران گردد. همچنین اگر پزشک تایید کند که به مسمومیت سالمونلا مبتلا هستید، ممکن است آنتی بیوتیک برایتان تجویز کند. شما باید که دارو‌ها را همانطور که پزشک تجویز کرده کامل مصرف کنید.

۲. درمان برای کودکان
اگر کودک شما سیستم ایمنی سالمی داشته باشد، پزشک ممکن است درمان خاصی درنظر نگیرد تا دوره بیماری تمام شود. با این حال اگر کودک تب زیادی داشته باشد، ممکن است پزشک استامینوفن تجویز کند. کودکان نیز ماند بزرگسالاتباید اب و مایعات زیادی مصرف کنند.

۳. موارد خاص
نوزادان، سالمندان و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشند. پزشکان بر اساس شرایط و ویژگی‌های بیمار در این خصوص تصمیم گیری می‌کنند. انواع مختلفی از باکتری‌های این بیماری، مقاوم شده اند و این یعنی برخی آنتی بیوتیک‌ها بر آن‌ها اثر ندارند.

پیشگیری از مسمومیت سالمونلا
اگرچه سالمونلا می‌تواند در غذا‌های مختلف پنهان شود، شما می‌توانید بسیاری از اقدامات را پیش بگیرید تا اطمینان حاصل کنید این باکتری وارد بدنتان نمی‌شود:

تخم مرغ خام یا عسلی نخورید
گوشت خام یا نیم پز نخورید
قبل و بعد از پخت، مواد غذایی را در یخچال قرار دهید
قبل و بعد از خوردن غذا، دست‌ها را به خوبی بشوئید
قبل از تهیه غذا، سطوح اشپزخانه را تمیز کنید.
غذا‌های پخته شده را با غذا‌های خام ترکیب نکنید و یا از ظروف یکسان برای آماده کردن غذا استفاده نکنید. مثلا از یک چاقو برای قارچ و مرغ استفاده نکنید
هر نوع گوشتی را در دمای حداقلی نگهداری کنید
پس از دست زدن به حیوانات و لوازمشان، دستان خود را به خوبی بشوئید
میوه و سبزیجات خام را به خوبی بشوئید و تا حد ممکن آن‌ها را با پوست نخورید

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر