نشانه های مسموم شدن با متادون تریاک شیشه و الکل

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

نشانه های مسموم شدن با متادون تریاک شیشه و الکل

عکس, نشانه های مسموم شدن با متادون تریاک شیشه و الکل

در صورت مسموم شدن فردی که مواد مصرف میکند بهتر است بدانید که مراقبت‌های خانگی و درمان‌های خانگی نباید بدون مشورت با پزشک یا متخصص صورت گیرد. حتی اگر فرد معتاد هیچ علائمی ندارد اما شک دارید که مسمومیت با مواد مخدر صورت گرفته باشد، باید با پزشک و اورژانس تماس بگیرید.

شماره تلفن اورژانس (۱۱۵) را حفظ باشید.
به کودکان خود شماره اورژانس و نحوه کار با تلفن و عملکرد آن را آموزش دهید.
افراد معتاد در معرض خطر خودکشی هستند و به همین منظور باید بخش عمده توجه خود را بر آن‌ها متمرکز کنید.

نشانه های کلی مسمومیت با مواد مخدر :

درد قفسه سینه
گشاد شدن مردمک
مشکلات تنفسی شدید
عدم تعادل هنگام راه رفتن
صدای خرخر از گلو حاکی از بسته شدن مجاری تنفس است
تب بالا
رفتارهای پرخاشگرانه با خشونت
تهوع و استفراغ
کبودی لب یا انگشتان
پارانویا
تشنج یا رعشه
بی قراری
صرع
مرگ
بیهوشی
واکنش نشان ندادن نسبت به رفتارها

مصرف بیش از حد مواد مخدر و مسمومیت با مواد می‌توانند به طور کلی بهبود می‌یابد و یا هیچ عوارض جسمانی بر جای نگذارند. برخی از موادهای مخدر حتی با انجام درمان مناسب و به موقع نیز می‌توانند کشنده باشد و حتی برخی از مواد می‌توانند باعث آسیب زودرس عضوهای خاص شود. روند بهبود ابتدا در بیمارستان و سپس در خانه صورت می‌گیرد. مسمومیت با مواد مخدر می تواند برخی از سیستم‌های بدن را دچار اختلال و آسیب کند اما لازم است بدانید که گاهی اوقات این تاثیرات تا مدت‌ها خود را نشان نمی‌دهد و فرد را متوجه این اختلالات نخواهد کرد. به طور کلی در صورتی که رسیدگی به موقع به فرد صورت نگیرد، مسمومیت با مواد مخدر و میزان مصرف آن، به فوت فرد منجر خواهد شد.

مسمومیت با مواد مخدر
۱. تریاک و هروئین
موادی همچون تریاک و هروئین، دارای مورفین هستند و بیشترین اثر را بر روان و همچنین سیستم عصبی وارد می‌کند. افرادی که از این مواد استفاده می‌کنند، ممکن است پس از مصرف دچار احساس آرامش شوند. پس از مصرف خواب آلودگی فرد مصرف کننده را فرا می‌گیرد. در ابتدا این احساس ضعیف خواهد بود اما با گذشت زمان کمی خواب آلودگی بیشتر می‌شود که در صورت عمیق‌تر شدن ممکن است فرد به کما برود. لازم به ذکر است که حتی با وارد کردن ضربات به او و تکان دادنش، فرد از خواب بیدار نمی‌شود. پس از مصرف مواد مخدر، عملکرد قلب و تنفس نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ضربان قلب کم می‌شود. کم شدن ضربان آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا به طور کلی قطع شود و در نتیجه فرد جان خود را از دست می‌دهد.

۲. شیشه
بعد از مصرف تریاک، شیشه یکی دیگر از مواد مخدری است که بالاترین میزان مصرف را دارد که می‌تواند فرد را دچار مسمومیت با مواد مخدر کند. این افراد علائمی نظیر انرژی بالا، هذیان، توهم، خشم، تحریک پذیری و کم خوابی دارند. لازم به ذکر است که از لحاظ جسمی نیز مواردی به وجود می‌آید؛ فشار خون و ضربان بالا می‌رود اما در صورتی که مسمومیت صورت گیرد، شدت ضربان قلب و فشار خون با شدت بیشتری افزایش می‌یابد که منجر به پاره شدن مویرگ‌های مغز و عروق حیاتی بدن همچون سرخرگ آئورت می‌شود و در نتیجه منجر به فوت فرد خواهد شد.

بالا رفتن فشار خون بر اثر مسمومیت با مواد مخدر اثر منفی بر قلب می‌گذارد. در مسمومیت با شیشه، عروق قلب بر اثر مصرف شیشه تنگ شده و خون رسانی به قلب به خوبی انجام نخواهد شد. در نتیجه آن قفسه سینه دچار درد می‌شود و منجر به سکته کردن فرد می‌شود.

۳. متادون
متادون دارویی است که پزشکان برای ترک اعتیاد تجویز می‌کنند و باید حتما تحت نظر پزشک مصرف شود. پزشک مقداری دارو به فرد معتاد تجویز می‌کند و پس از چند روز علائم فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد و با توجه به علائم او مقادیر بعدی را معین می‌کند. لازم به ذکر است که برخی از افراد این دارو را با میل شخصی خود مصرف می‌کنند و با مصرف زیاد دارو موجب مسمومیت با مواد مخدر می‌شوند که گاها مرگ را نیز در پی خواهند داشت. تاثیر متادون طولانی مدت است و مسمومیت با آن خطرناک قلمداد می‌شود، بنابراین افراد نمی‌توانند خودسرانه متادون مصرف کنند. به همین دلیل است که این دارو به راحتی در دسترس قرار نمی‌گیرد.

۴. مصرف همزمان الکل و مواد مخدر
الکل موجب ضعیف شدن سیستم عصبی می‌شود و تریاک نیز همین اثر را بر جای می گذارد. همان‌طور که می‌دانید ضعیف شدن سیستم عصبی پیامد بسیار مخربی دارد و اثر الکل و مواد مخدر توام با هم بسیار خطرناک است و سیستم عصبی را از کار می‌اندازد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر