یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
سلامت

همه چیز درباره بینایی درمانی و تقویت چشم ضعیف

عکس, همه چیز درباره بینایی درمانی و تقویت چشم ضعیف

هدف از بینایی درمانی می تواند تقویت عضلات چشم باشد. همچنین می تواند به بازآموزی بینایی ضعیف یا به مشکلات ردیابی چشم کمک کند. بینایی درمانی برای افرادی که به دلایل مختلفی مانند آستانه دید پایین، مشکل دید در شب، بیماری‌های چشمی مانند کرونیک دیو و میوپی، افزایش درد سر و گردن و… با مشکلات بینایی مواجه هستند، توصیه می‌شود. همچنین، بینایی درمانی می‌تواند به عنوان یک روش پیشگیری از مشکلات چشمی در افراد سالم نیز مورد استفاده قرار گیرد.

فرایند لیزیک هنوز هم همانند یک داستان علمی تخیلی است. با این وجود گزینه های غیر جراحی نیز در این شرایط وجود دارد. بینایی درمانی بسیار شبیه درمان فیزیکی است و می توان آن را برای افرادی که مشکلاتی همچون تنبلی چشم، دوبینی و ناتوانی در یادگیری دارند مورد استفاده قرار داد.این فرایند تحت نظر یک پزشک متخصص انجام می شود و رویکردی است که در برگیرنده تمریناتی در مطب می باشد و می تواند بینایی فرد را بهبود ببخشد.

برخی از پزشکان در زمینه بینایی درمانی تخصص دارند. بینایی درمانی یا تمرین بینایی، یکی از روش‌های درمانی برای بهبود بینایی است. این روش شامل تمرین‌هایی برای تقویت عضلات چشم و بهبود توانایی بینایی می‌شود. بینایی درمانی ممکن است شامل تمرینات چشمی باشد اما فقط به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی تخصصی است که تحت نظارت پزشک چشم، بینایی سنجی یا چشم پزشک انجام می شود.

شرایطی که ممکن است با بینایی درمانی، درمان شود؛ اغلب در کودکان و گاهی بزرگسالانی است که درگیر بیماری های نظیر نارسایی همگرایی  (CI)، استرابیسم (ضربدری یا گردویی)، آمبلیوپی (تنبلی چشم) و نارساخوانی دارند. تمرین‌های بینایی شامل مواردی مانند حرکات چشم، تمرین‌های دید دور، تمرین‌های دید نزدیک، تمرین‌های دید دو چشمی و تمرین‌های تعادل بین چشم‌ها می‌شود. این تمرین‌ها می‌توانند باعث بهبود توانایی بینایی، بهبود تعادل چشم و افزایش توانایی مغز برای تشخیص تصاویر شوند.

برخی از مواردی که در رژیم غذایی می‌تواند به تقویت چشم کمک کند، عبارتند از:

مصرف مقدار کافی مواد مغذی: مصرف مقدار کافی از مواد مغذی از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها، برای حفظ سلامت چشم ضروری است.
مصرف مواد مغذی خاص: برخی مواد مغذی خاص مانند لوتئین و زئاکسانتین، می‌توانند به تقویت چشم کمک کنند. این مواد مغذی در مواد غذایی مانند اسفناج، کلم، ذرت، تخم مرغ و ماهی یافت می‌شوند.
مصرف مواد غذایی دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی: چشم های شما برای سالم ماندن به انواع مختلف آنتی اکسیدان مثل لوتئین، زاگزانتین، ویتامین های A ، C ، E، بتاکاروتن، اسیدهای چرب امگا ۳، فلز روی و… نیاز دارد. مواد غذایی شامل آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند توت‌فرنگی، موز، پرتقال و تمشک، بهبود بینایی و کاهش خطر بیماری‌های چشمی را فراهم می‌کنند.
رعایت تعادل در مصرف مواد غذایی: رعایت یک رژیم غذایی سالم و متنوع و مصرف متعادلی از مواد غذایی شامل میوه، سبزیجات، ماهی، گوشت، تخم مرغ، مغزها و محصولات لبنی، می‌تواند به بهبود بینایی و حفظ سلامت چشم کمک کند
تقویت چشم با تغذیه مناسب | برای قوی شدن چشم چه بخوریم؟
چه چیزهایی برای چشم مفید است؟ برخی از مواد غذایی که به بهبود بینایی کمک می‌کنند، عبارتند از:

میوه‌ها و سبزیجات
میوه‌ها و سبزیجاتی مانند هویج، اسفناج، بادمجان، توت فرنگی، آلوئه ورا و زرشک حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین E، کاروتنوئیدها و رنگدانه‌هایی هستند که می‌توانند به بهبود بینایی کمک کنند.

ماهی
برای جلوگیری از ضعیف شدن چشم چی بخوریم؟ ماهی به ویژه ماهی قزل آلا، به علت داشتن اسیدهای چرب امگا می تواند یک ماده غذایی مناسب برای سلامت چشم باشد. اینها چربی های “سالم” هستند. ماهی‌هایی مانند ماهی قزل آلا، ماهی تون، ماهی هوکی و… به عنوان منابع خوبی از این اسیدهای چرب شناخته شده‌اند.

اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند به رشد بینایی و سلامت شبکیه و همچنین جلوگیری از خشکی چشم کمک کنند. چند روز در هفته را در نظر بگیرید و ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهید. ماهی آزاد پرورش دادا شده در مزرعه دارای چربی اشباع تر و منبع امگا ۳ کمتری نسبت به ماهی سالمون صید شده است. ماهی قزل آلا و بیشتر ماهی ها را می توان کبابی و با گیاهان تازه، لیمو و نمک و فلفل طعم دار کرد.

تخم مرغ
چیکار کنیم چشمامون ضعیف نشه؟ تخم مرغ حاوی عناصر غذایی مانند پروتئین، ویتامین D و کاروتنوئیدها هستند که به سلامت چشم کمک می‌کنند. تخم مرغ یک غذای عالی برای سلامت چشم است. زرده ها حاوی ویتامین A ، لوتئین، زاگزانتین و روی هستند که همه برای سلامتی چشم حیاتی هستند. ویتامین A از قرنیه محافظت می کند. لوتئین و زاگزانتین احتمال ابتلا به بیماری های جدی چشم مانند دژنراسیون ماکولای وابسته به سن و آب مروارید را کاهش می‌دهند.

مغزها و بذرها
مغزهایی مانند بادام، گردو، بادام زمینی و بذرهایی مانند کدو تخم‌کاغذی، کدو حلوایی و بادمجان به عنوان منابع خوبی از ویتامین E و روغن‌های گیاهی مفید شناخته شده‌اند که می‌توانند به بهبود سلامت چشم کمک کنند. بادام مانند سایر مغزها و دانه ها به طور کلی برای سلامت چشم مفید است.

بادام حاوی ویتامین تقویت چشم و ویتامین E است. این ویتامین از مولکول های ناپایداری که بافت سالم را هدف قرار می دهند محافظت می کند. مصرف مقادیر منظم ویتامین E می تواند از تخریب ماکولای مرتبط با افزایش سن و همچنین آب مروارید جلوگیری کند. شما باید حدود ۲۲ واحد بین المللی (IU) یا ۱۵ میلی گرم ویتامین E در روز را هدف قرار دهید. سایر آجیل ها و دانه های حاوی ویتامین E شامل دانه های آفتابگردان، فندق و بادام زمینی است.

تمرینات ورزشی مناسب برای تقویت و بهبود بینایی:

تمرینات ورزشی می‌توانند به عنوان یکی از روش‌هایی برای بهبود بینایی مورد استفاده قرار گیرند. این تمرینات شامل موارد زیر می‌شوند:

بدن‌سازی: ورزش‌های بدن‌سازی باعث بهبود جریان خون به سمت چشم‌ها می‌شوند و در نتیجه باعث بهبود بینایی می‌گردند.
تمرینات استقامتی: تمرینات استقامتی مانند دویدن، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری باعث بهبود عملکرد قلب و عروق می‌شوند و در نتیجه بهبود جریان خون به سمت چشم‌ها را بهبود می‌بخشند.
تمرینات چشمی: این تمرینات شامل تمریناتی مانند حرکات چشم، تمرینات دید دور، دید نزدیک، دید دو چشمی و تعادل بین چشم‌ها هستند. این تمرینات باعث تقویت عضلات چشم و بهبود توانایی بینایی می‌شوند.
تمرینات یوگا: برخی تمرینات یوگا مانند شرشک، کشش عضلات گردن و حرکات ساده شامل تکرار حرکات چشم می‌تواند باعث بهبود بینایی شود.
بازی‌های چشمی: بازی‌های چشمی مانند معمای بینایی، پازل و بازی‌های رایانه‌ای می‌توانند به عنوان روشی مفید برای تقویت بینایی استفاده شوند.
تمرینات و ورزش چشمی مناسب برای تقوت چشم و نحوه انجام آنها
تغییر تمرکز
این تمرین با به چالش کشیدن تمرکز شما کار می کند. باید در حالت نشسته انجام شود.
انگشت اشاره گر را چند سانتی متراز چشم خود دور کنید.
روی انگشت خود تمرکز کنید.
انگشت خود را به آرامی از صورت دور کرده و تمرکز خود را حفظ کنید.
یک لحظه به دور نگاه کن
روی انگشت کشیده خود تمرکز کنید و آن را به آرامی به سمت چشم برگردانید.
به دور نگاه کن و روی چیزی از دور تمرکز کن.
این کار را سه بار تکرار کنید.
تمرکز نزدیک و دور
این یکی دیگر از تمرینات تمرکز است. مانند مورد قبلی ، این کار باید درحالت نشسته انجام شود.
انگشت شست خود را حدود ۱۰ سانتی متر از صورت بگیرید و به مدت ۱۵ ثانیه بر روی آن تمرکز کنید.
تقریباً ۱۰ تا ۲۰ متر دورتر یک جسم را پیدا کنید و به مدت ۱۵ ثانیه بر روی آن تمرکز کنید.
تمرکز خود را به انگشت شست خود برگردانید.
این کار را پنج بار تکرار کنید.
شکل هشت
این تمرین نیز باید درحالت نشسته انجام شود.
نقطه ای از زمین را که حدود ۱۰ مترجلوتر است انتخاب کنید و روی آن تمرکز کنید.
یک شکل خیالی هشت را با چشمان خود ردیابی کنید.
به مدت ۳۰ ثانیه به ردیابی ادامه دهید ، سپس مسیرها را تغییر دهید.
قانون ۲۰-۲۰-۲۰
خستگی چشم یک مشکل واقعی برای بسیاری از مردم است. قرار نیست چشم انسان برای مدت زمان طولانی به یک شی واحد خیره شود. اگر تمام روز با کامپیوتر کار می کنید ، قانون ۲۰-۲۰-۲۰ ممکن است از خستگی چشم دیجیتالی جلوگیری کند. برای اجرای این قانون ، هر ۲۰ دقیقه ، به مدت ۲۰ ثانیه به چیزی ۲۰ متر دورتر نگاه کنید.

به طور کلی، تمرینات ورزشی و تمرینات چشمی می‌توانند باعث بهبود بینایی و تقویت عضلات چشم شوند. برای داشتن بهترین نتایج، بهتر است این تمرینات را به طور منظم و با رعایت راهنمایی‌های پزشکی انجام دهید.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر