همه چیز درباره هیدروکسی کلروکین یا پلاکونیل در درمان کرونا

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

همه چیز درباره هیدروکسی کلروکین یا پلاکونیل در درمان کرونا

عکس, همه چیز درباره هیدروکسی کلروکین یا پلاکونیل در درمان کرونا

یکی از داروهایی که جدیدا برای درمان کرونا تجویز می شود هیدروکسی کلروکین است. البته این دارو برای درمان هنوز توسط FDA تأیید نشده است. پیش از این ، این دارو برای لوپوس اریتماتوز و آرتریت روماتوئید ومالاریا استفاده می شد. هیدروکسی کلروکین یک داروی ضد مالاریا است. با کشتن انگل‌های عامل بیماری، مالاریا را درمان می‌کند.از هیدروکسی کلروکین ممکن است به‌عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد که آن را با داروهای دیگر مصرف کنید.کاملاً درک نشده است که چگونه این دارو برای درمان لوپوس اریتماتوز یا آرتریت روماتوئید و کرونا کار می‌کند. بااین‌حال، اعتقاد بر این است که این دارو بر عملکرد سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می‌گذارد، که ممکن است مفید برای این بیماری ها باشد.

***هشدارهای مهم:***

*هشدار وضعیت وخیم پوست: در صورت وجود شرایط پوستی مانند پسوریازیس یا پورفیری، به پزشک خود بگویید. این دارو ممکن است این شرایط را بدتر کند.
*هشدار خطر کودک: بلع تصادفی فقط چند قرص در بعضی از کودکان کشنده بوده است. این دارو را در یک بطری و دور از دسترس کودکان نگه‌دارید.

*آسیب‌دیدگی چشم: این دارو می‌تواند به چشم شما آسیب برساند و منجر به مشکلات بینایی می‌شود که می‌تواند دائمی باشد. در صورت استفاده از دارو در مقادیر زیاد، این آسیب بیشتر است.

*آسیب قلبی: این دارو می‌تواند باعث بیماری قلبی شود. اگرچه غیرمعمول است، اما برخی موارد کشنده بوده است.

*برای زنان باردار:این دارو باید در دوران بارداری اجتناب شود. برخی مطالعات نشان می‌دهد که این دارو می‌تواند از طریق جریان خون مادر به کودک منتقل شود.اگر هنگام مصرف این دارو باردار شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

*هیدروکسی کلروکین در شیردهی:مقادیر کمی از این دارو از شیر مادر عبور می‌کند، اما مشخص نیست که این ممکن است چه تأثیری در کودک داشته باشد. شما و پزشکتان باید تصمیم بگیرید که آیا این دارو را مصرف کنید یا نه.

برای سالمندان:این دارو توسط کلیه‌های شما فرآوری می‌شود. افراد مسن با کاهش عملکرد کلیه ممکن است نتوانند این دارو را به‌خوبی پردازش کنند، این می‌تواند خطر عوارض جانبی ازجمله آسیب دید را افزایش دهد. افراد مسن ممکن است در هنگام مصرف این دارو به معاینات چشم مکرر نیاز داشته باشد تا بتواند علائم آسیب دید را کنترل کند.

برای کودکان:این دارو برای کودکان خطرناک است. بلع تصادفی حتی فقط چند قرص می‌تواند منجر به مرگ در یک کودک شود. این دارو را در یک بطری و دور از دسترس کودکان نگه‌دارید. کودکان نباید مدت طولانی از این دارو استفاده کنند. کودکانی که به مدت طولانی از این دارو استفاده می‌کنند ممکن است آسیب دائمی در بینایی و سایر عوارض جانبی داشته باشند.

عوارض جانبی هیدروکسی کلروکین:

سردرد
سرگیجه
اسهال
درد معده
استفراغ
عوارض خفیف ممکن است در طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر است یا از بین نرفتید، با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی:
در صورت بروز عوارض جانبی جدی، فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدیدکننده زندگی است با اورژانس تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن‌ها می‌تواند شامل موارد زیر شود:

تاری دید یا تغییر در دید، که ممکن است در بعضی موارد دائمی باشد.
بیماری‌های قلبی، ازجمله نارسایی قلبی و مشکلات مربوط به ریتم قلب شما. برخی موارد کشنده بوده است.
زنگ در گوش شما یا کم شنوایی
آنژیوادم (تورم سریع پوست شما)
کهیر
برونکواسپاسم خفیف یا شدید
گلودرد
هیپوگلیسمی شدید
خونریزی یا کبودی غیرمعمول
رنگ پوست‌آبی و سیاه
ضعف عضلانی
ریزش مو یا تغییر در رنگ مو
تغییر خلق‌وخوی غیرطبیعی
تأثیرات بهداشت روانی، ازجمله افکار خودکشی
سلب مسئولیت: هدف ما این است که اطلاعات مناسب و فعلی را در اختیار شما قرار دهیم. بااین‌حال، ازآنجاکه داروها به‌طور متفاوتی بر هر شخص تأثیر می‌گذارند، نمی‌توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی احتمالی باشد. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نیست. همیشه در مورد عوارض جانبی احتمالی با یک پزشک مشورت کنید.

تداخل دارویی هیدروکسی کلروکین:
قرص خوراکی هیدروکسی کلروکین می‌تواند با سایر داروها، ویتامین‌ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که یک ماده نحوه عملکرد یک دارو را تغییر می‌دهد. این می‌تواند مضر باشد یا مانع از کارایی دارو شود.برای جلوگیری از تعامل داروها، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین‌ها یا گیاهانی که مصرف می‌کنید به پزشک خود بگویید. برای اطلاع از اینکه چگونه این دارو ممکن است با چیز دیگری که شما مصرف می‌کنید ارتباط برقرار کند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر