محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » آموزشی » همه چیز درباره پرورش گلابی نطنزی

همه چیز درباره پرورش گلابی نطنزی

آموزشی | ۷ بازدید

عکس, همه چیز درباره پرورش گلابی نطنزی

نهال گلابی نطنزی جز درختانی است که در مناطق مختلف کشور از جمله مرطوب و همچنین نیمه مرطوب، مناطق خشک و نیمه خشک و حتی سردسیری و کوهستانی کاشت و پرورش می‎یابد. نیاز آبی نهال گلابی نطنزی متوسط است و همچنین قابلیت تحمل خوبی در برابر شرایط نامناسب رطوبتی را می‏ باشد. جهت کشت گلابی خاک‏ شنی با نفوذپذیری خوب مساعد است . چنانچه خاک سنگین باشد و یا اسیدیته خاک بالای ۵/۷ بوده و همچین آهک برای کشت این گیاه مطلوب نیست.نور جزء عوامل بسیار مهم در کشت و پرورش گلابی به شمار می‎رود. لذا نهال گلابی نطنزی را باید در محیطی کاشت که به نور مستقیم آفتاب دسترسی کامل داشته باشد و از آن در تمام طول روز بهره ‏مند گردد. در صورت بروز کمبود نور، غنچه‏ های گل دچار ریزش شده و یا شکل‏ گیری جوانه گل به درستی صورت نمی ‏پذیرد. این نهال برای کوددهی و تقویت به انواع کودهای پرمصرف از جمله نیتروژن، فسفر و همچنین کود پتاسیم نیازمند می ‏باشد.از لحاظ رسیدگی این رقم جزء ارقام دیررس محسوب می‏ گردد. به طوری که زمان برداشت نهال گلابی نطنزی اواخر شهریور ماه قید می‏ شود. نهال گلابی نطنزی دارای مقاومت مطلوبی جهت نگهداری در انبار به مدت طولانی می‎باشد.نگ میوه نهال گلابی نطنزی همانند بسیاری از ارقام متداول گلابی، سبز مایل به زرد می‎باشد. میوه آن دارای عطر و طعم مطلوب و خوش رنگ می ‏باشد. عمل گرده‎افشان قبل از باز شدن گل انجام می‎شود. این درخت نیازمند به دو نوع هرس است. که هرس ابتدایی فرم‏دهی نامیده می‏ گردد و زمان اجرای آن را فصل گرم سال مانند تابستان است و هرس بعدی با نام باردهی را در زمان‏ های پایانی از فصل زمستان توسط باغداران عزیز می ‏بایستی انجام ‎گیرد.

آفات و بیماری ها :از آفات مهم گلابی می‏توان پسیل گلابی را ذکر نمود. خسارت این آفت در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک بیش از آب و هوای سرد و مرطوب ذکر گردیده است. از آفات دیگر گلابی می‏توان به زنبور دانه خوار گلابی، سرخرطومی گلابی و همچنین انواعی از کنه‏ های گیاهی اشاره نمود. در صورت خسارت و حمله شدید آفات رایج نهال گلابی نطنزی نیاز به سمپاشی و مبارزه شیمیایی ضروری است.

منشا نهال گلابی نطنزی شهر نطنز واقع در استان اصفهان می‏ باشد. این رقم به طامه نیز شهرت دارد. ارتفاع درخت تقریبا ۳ تا ۵ متر برآورد می‎گردد. این نهال مناسب برای آب و هوای سرد می ‏باشد. میزان باردهی این نوع درخت تقریبا ۴۰ تن در هکتار برآورد می‎شود و پس از سپری شدن سال اول، میزان باردهی آن به تدریج رو به افزایش می‌گذارد. فواصل کاشت این نهال را ۴*۵ در نظر می‌گیرند. درخت بزرگ بوده و همچنین میوه ‏های تولیدی آن نیز درشت و بزرگ می‏ باشد.زمان رسیدن میوه فصل بهار می‎باشد. از خصوصیات درخت نیز می‎توان به ارتفاع بلند آن جهت کشت در باغات اشاره نمود. عملکرد درخت در هکتار ۳ تا ۵ تن برآورد می‌شود. عمر مفید و اقتصادی درخت حدودا تا ۳۰ سال ذکر می‌شود. رنگ میوه نهال گلابی نطنزی زیتونی مایل به زرد می‎باشد. از خصوصیات بارز این نوع نهال می‏توان به گل دهی دیرهنگام و مقاومت نسبتا مطلوب آن به سرماهای بهاره اشاره نمود. در صورتی که نیاز به آبیاری آن تامین شود، می‎تواند به طور قابل قبولی تحمل گرمای تابستان را نماید. اما تحمل سرمای زمستانی تا حدودا ۱۵- درجه سانتیگراد را دارد. زمان پیدایش گل های گلابی و برگ‏ های آن یکی است. تاریخ رسیدن میوه فصل تابستان و اوایل شهریور ماه است.رنگ میوه نهال گلابی نطنزی همانند بسیاری از ارقام متداول گلابی، سبز مایل به زرد می‎باشد. میوه آن دارای عطر و طعم مطلوب و خوش رنگ می ‏باشد. عمل گرده‎افشان قبل از باز شدن گل انجام می‎شود. این درخت نیازمند به دو نوع هرس است. که هرس ابتدایی فرم‏دهی نامیده می‏ گردد و زمان اجرای آن را فصل گرم سال مانند تابستان است و هرس بعدی با نام باردهی را در زمان‏ های پایانی از فصل زمستان توسط باغداران عزیز می ‏بایستی انجام ‎گیرد.

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید آموزشی

امروز ۱ آبان ۱۴۰۰