محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » سلامت » همه چیز درباره پولیپ روده بزرگ و کولونوسکوپی

همه چیز درباره پولیپ روده بزرگ و کولونوسکوپی

سلامت | ۴ بازدید

عکس, همه چیز درباره پولیپ روده بزرگ و کولونوسکوپی

در آغار خبر خوش اینکه پولیپ روده بزرگ سرطان روده نیست اما در مواردی که در ادامه این پست در یاس فان نوشته ایم می تواند سبب سرطان روده شود.

فاکتورهای خطر:

اگر ۵۰ سال یا بیشتر دارید

اضافه وزن دارید

سیگاری هستید

سابقه شخصی یا خانوادگی پولیپ روده بزرگ یا سرطان روده بزرگ دارید

علائم:از آنجا که اکثر افراد مبتلا به پولیپ روده هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند، ممکن است شما ندانید که پولیپ دارید تا زمانی که پزشک آن را در حین معاینه روده بزرگ تشخیص دهد.با این حال برخی از افراد مبتلا به پولیپ روده بزرگ ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

• خونریزی از رکتوم:

خونریزی از رکتوم (خونریزی مقعدی)

این می‌تواند نشانه پولیپ روده بزرگ یا سرطان یا سایر شرایط مانند بواسیر یا پارگی جزئی مقعد باشد.

• تغییر رنگ مدفوع:
خون می‌تواند به صورت رگه‌های قرمز در مدفوع شما ظاهر شود یا مدفوع را سیاه نشان دهد. تغییر رنگ همچنین ممکن است در اثر برخی غذاها، دارو‌ها یا مکمل‌های غذایی ایجاد شود.

• تغییر در عادات روده:
یبوست یا اسهال که بیش از یک هفته طول بکشد ممکن است نشان دهنده وجود پولیپ بزرگتر یا سرطان باشد. با این حال، برخی از شرایط دیگر نیز می‌توانند باعث تغییر در عادات روده شوند.
دردو برامدگی یک پولیپ بزرگ روده بزرگ می‌تواند تا حدی روده شما را مسدود کرده و منجر به گرفتگی شکم شود.

• نارسایی کمبود آهن:
خونریزی ناشی از پولیپ‌ها می‌تواند به آهستگی در طول زمان رخ دهد، بدون وجود خون قابل مشاهده در مدفوع خونریزی مزمن آهن مورد نیاز بدن برای تولید ماده‌ای را که به گلبول‌های قرمز اجازه می‌دهد اکسیژن را به بدن شما (هموگلوبین) منتقل کند از بین می‌برد.
نتیجه آن کم خونی ناشی از فقر آهن است که می‌تواند باعث احساس خستگی و تنگی نفس شود.

نکاتی درباره پولیپ روده بزرگزمان مراجعه به پزشک:
در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک خود مراجعه کنید:
درد شکم

خون در مدفوع شما
تغییر در عادات روده شما که بیش از یک هفته طول بکشد
در موارد زیر باید مرتباً از نظر پولیپ غربالگری شوید:
وقتی شما ۵۰ سال یا بیشتر سن دارید
شما دارای عوامل خطرناک مانند سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ هستید. برخی از افراد پرخطر باید غربالگری منظم را خیلی زودتر از ۵۰ سالگی آغاز کنند.

علل:
سلول‌های سالم به طور منظم رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند. جهش در ژن‌های خاص می‌تواند باعث تقسیم سلول‌ها شود حتی در مواقعی که به سلول‌های جدید نیاز نیست. در روده بزرگ و راست روده، این رشد نامنظم می‌تواند باعث ایجاد پولیپ شود. پولیپ‌ها می‌توانند در هر نقطه‌ای از روده بزرگ ایجاد شوند.
دو دسته اصلی پولیپ‌ها وجود دارد: غیر نئوپلاستیک و نئوپلاستیک
پولیپ‌های غیر نئوپلاستیک: شامل پولیپ هایپر پلاستیک، پولیپ‌های التهابی و پولیپ‌های هامارتوماتوز هستند. پولیپ‌های غیر نئوپلاستیک معمولاً سرطانی نمی‌شوند.
پولیپ‌های نئوپلاستیک: شامل آدنوم و انواع دندانه دار هستند. این پولیپ‌ها در صورت داشتن زمان کافی برای رشد، امکان تبدیل شدن به سرطان را دارند.
بیشتر این پولیپ‌های روده بزرگ را آدنوم می‌نامند. پولیپ‌های دندانه دار بسته به اندازه و محل آن‌ها در روده بزرگ نیز ممکن است سرطانی شوند. به طور کلی، هرچه یک پولیپ بزرگتر باشد، خطر سرطان بیشتر است، به ویژه در پولیپ‌های نئوپلاستیک.

اختلالات ارثی که باعث ایجاد پولیپ روده می‌شوند عبارتند از:

سندرم لینچ که به آن سرطان روده بزرگ غیر پلیپوز ارثی نیز گفته می‌شود. افراد مبتلا به سندرم لینچ تمایل کمی نسبت به پولیپ روده بزرگ دارند، اما این پولیپ‌ها به سرعت می‌توانند بدخیم شوند.
سندرم لینچ شایع‌ترین نوع سرطان ارثی روده بزرگ است و همچنین با تومور‌هایی در سینه، معده، روده کوچک، مجاری ادراری و تخمدان‌ها همراه است.
پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP)، یک اختلال نادر است که باعث می‌شود صد‌ها یا حتی هزاران پولیپ در مخاط روده شما در دوران نوجوانی ایجاد شود. اگر پولیپ‌ها درمان نشوند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ تقریباً ۱۰۰ درصد است و معمولاً قبل از ۴۰ سالگی اتفاق می‌افتد.
آزمایش ژنتیک می‌تواند به تعیین خطر FAP کمک کند.
سندرم گاردنر، نوعی FAP که باعث ایجاد پولیپ در روده بزرگ و روده کوچک شما می‌شود. همچنین ممکن است تومور‌های غیر سرطانی در قسمت‌های دیگر بدن از جمله پوست، استخوان‌ها و شکم ایجاد شود.
پولیپوز مرتبط با MUTYH (MAP))، وضعیتی مشابه FAP که در اثر جهش در ژن MYH ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به MAP اغلب در سنین جوانی دچار پولیپ‌های متعدد آدنوماتوز و سرطان روده می‌شوند.
آزمایش ژنتیک می‌تواند به تعیین خطر ابتلا به MAP کمک کند.
سندرم پوتز-جگرز، بیماری که معمولاً با ایجاد کک و مک در سراسر بدن از جمله لب‌ها، لثه‌ها و پا‌ها شروع می‌شود. سپس پولیپ‌های غیر سرطانی در سراسر روده ایجاد می‌شود. این پولیپ‌ها ممکن است سرطانی شوند، بنابراین افراد مبتلا به این بیماری در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.
سندرم پولیپوز دندانه دار وضعیتی که منجر به ایجاد چند پولیپ آدنوماتوز دندانه دار در قسمت فوقانی (سمت راست) روده بزرگ می‌شود. این پولیپ‌ها امکان سرطانی شدن را دارند و نیاز به نظارت و برداشتن دارند.
عوارض:
پولیپ برخی از پولیپ‌های روده بزرگ ممکن است سرطانی شوند. هرچه پولیپ‌های قبلی برداشته شوند، احتمال سرطانی شدن آن‌ها کمتر است.

جلوگیری:
با غربالگری منظم می‌توانید خطر ابتلا به پولیپ روده بزرگ و سرطان روده بزرگ را تا حد زیادی کاهش دهید.
برخی تغییرات در شیوه زندگی نیز می‌تواند کمک کننده باشد:
عادات سالم را در پیش بگیرید: مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل را در رژیم غذایی خود قرار دهید و میزان مصرف چربی خود را کاهش دهید. مصرف الکل را محدود کرده و کلا مصرف دخانیات را کنار بگذارید: از نظر جسمانی فعال بمانید و وزن مناسب خود را حفظ کنید.
با پزشک خود در مورد کلسیم و ویتامین D صحبت کنید: مطالعات نشان داده اند که افزایش مصرف کلسیم ممکن است به جلوگیری از عود آدنوم روده بزرگ کمک کند.
اما مشخص نیست که آیا کلسیم فواید محافظتی در برابر سرطان روده بزرگ دارد یا خیر مطالعات دیگر نشان داده است که ویتامین D ممکن است یک اثر محافظتی در برابر سرطان روده بزرگ داشته باشد.
اگر در معرض خطر زیادی هستید گزینه‌های خود را در نظر بگیرید اگر سابقه خانوادگی پولیپ روده دارید مشاوره ژنتیک خیلی کمک کننده است.
اگر شما مبتلا به اختلال ارثی هستید که باعث ایجاد پولیپ روده بزرگ می‌شود، به کولونوسکوپی منظم در بزرگسالی نیاز دارید.

آزمایش کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی آزمایشی است که برای تشخیص تغییرات یا موارد غیر عادی در روده بزرگ و رکتوم (راست روده) مورد استفاده قرار می گیرد.در طول کولونوسکوپی یک لوله طولانی و انعطاف پذیر به نام کولونوسکوپ داخل رکتوم (راست روده) قرار داده می شود. یک دوربین ویدئویی کوچک در بالای لوله وجود دارد که به پزشک اجازه می دهد تا داخل کل روده بزرگ را به خوبی مشاهده کند. در طول کولونوسکوپی، اگر نیاز باشد، پولیپ یا سایر بافت های غیر طبیعی را می توان حذف کرد. همچنین در طول کولونوسکوپی می توان بافت های نمونه را برداشت (بیوپسی).

برای انجام کولونوسکوپی باید به کدام پزشک مراجعه کرد؟معمولا اولین مراجعه بیمار در رابطه با بیماری های گوارشی، مراجعه به متخصص داخلی می باشد.در صورتی که درمان های مرسوم توسط پزشک متخصص داخلی به نتیجه نرسد یا در مواردی بعد از ویزیت اولیه، بیمار به پزشک فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی ارجاع داده می شود. پزشک در طول معاینه بیمار، برای بررسی های دقیق تر (همان طور که در بالا توضیح داده شد) انجام کولونوسکوپی را پیشنهاد خواهد داد.توجه: تا پایان این مطلب، هرجا به کلمه پزشک اشاره شد، منظور، پزشک فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی می باشد.

کولونوسکوپی ممکن است برای موارد زیر توصیه گردد:

بررسی علائم و نشانه های روده:
کولونوسکوپی ممکن است به پزشک کمک کند دلایل احتمالی در مورد درد شکمی، خونریزی از رکتوم، یبوست مزمن، اسهال مزمن و دیگر مشکلات روده را تشخیص دهد.

بررسی سرطان روده بزرگ:
اگر سن شما بالای ۵۰ سال باشد و در خطر متوسط ابتلا به سرطان روده قرار داشته باشید، ممکن است پزشک کولونوسکوپی را هر ۱۰ سال یکبار و یا زودتر توصیه کند. کولونوسکوپی یکی از گزینه های موجود برای تشخیص سرطان روده بزرگ است. در مورد سایر گزینه های موجود با پزشکتان مشورت کنید.

بررسی پولیپ های بیشتر:
اگر قبلا پولیپ داشتید، پزشک شما ممکن است از کولونوسکوپی برای بررسی و یا برداشتن پولیپ های اضافی کمک بگیرد. این موضوع به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کمک می کند.

خطرات انجام کولونوسکوپی
کولونوسکوپی خطر بسیار اندکی دارد. در موارد نادری، کولونوسکوپی ممکن است همراه با عوارض زیر باشد:

واکنش نامطلوب به آرام بخش های استفاده شده در طول آزمایش
خونریزی از مکانی که بیوپسی انجام شده و یا پولیپ و سایر بافت های غیر عادی برداشته شده است.
پارگی در دیواره ی روده بزرگ و یا رکتوم
بعد از بحث در مورد خطرات کولونوسکوپی، پزشک از شما خواهد خواست که فرم رضایت نامه را امضا کنید.

آمادگی قبل از کولونوسکوپی
قبل از کولونوسکوپی نیاز به پاکسازی روده بزرگ است. مواد باقی مانده در روده بزرگ ممکن است مانع از دیدن روده و رکتوم در طول آزمایش شود. برای اینکه روده خود را خالی کنید، پزشک ممکن است از شما بخواهد موارد زیر را انجام دهید:

یک روز قبل از آزمایش، از رژیم غذایی خاصی پیروی کنید:
معمولا، یک روز قبل از آزمایش نباید از مواد جامد استفاده کرده باشید.

نوشیدنی ها نیز باید به مایعات سبک همچون آب، چای و قهوه ی بدون شیر و یا خامه محدود شود. از نوشیدن مایعاتی که رنگ قرمز دارند و در طول آزمایش با کولونوسکوپی تداخل خواهد داشت نیز اجتناب کنید. شب قبل از آزمایش نیز، بعد از نیمه شب نباید چیزی بخورید.

ملین مصرف کنید:
پزشک ممکن است از شما بخواهد یک ملین مصرف کنید. شما می توانید از قرص های ملین و یا مایعات استفاده کنید. شما می توانید ملین را شب قبل از آزمایش و یا در شب و صبح روز آزمایش استفاده کنید.

داروهای خود را تنظیم کنید:
حداقل یک هفته قبل از آزمایش، در مورد داروهایی که استفاده می کنید به پزشک خود اطلاع دهید؛ به خصوص اگر دیابت، فشار خون و یا مشکلات قلبی دارید و از داروهای خاصی استفاده می کنید باید در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

اگر از داروهایی استفاده می کنید که حاوی آهن می باشند و یا از آسپرین، وارفارین و داروهای ضد انعقاد خون مانند dabigatran استفاده می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز باشد مقدار مصرفی داروها را تنظیم کنید یا اینکه مصرف آن را به صورت موقت متوقف نمایید.

مراحل انجام کولونوسکوپی:
در طول کولونوسکوپی معمولا به جز لباس مخصوص چیزی نباید به تن داشته باشید.

آرام بخش هم در بیشتر موارد توصیه می شود.

مراحل انجام کولونوسکوپی
برخی از اوقات آرام بخش های ملایم به صورت قرص به بیمار تجویز می شود.

در موارد دیگر آرام بخش با یک ضد درد ترکیب می شود تا اثرات حاصل از کولونوسکوپی به حداقل برسد.

باید به پهلو بخوابید و زانوهای خود را به سمت قفسه سینه ببرید.

پزشک یک کولونوسکوپ را در داخل رکتوم شما قرار می دهد. اسکوپ (که به اندازه روده شما طولانی است) شامل یک چراغ و یک لوله است که به پزشک اجازه می دهد هوا را به داخل روده ی بزرگ پمپ کند. هوا باعث باد شدن روده می شود و همین امر به پزشک اجازه می دهد مسیر روده را به خوبی مشاهده کند. زمانی که اسکوپ حرکت داده می شود یا هوا به داخل آن دمیده می شود، ممکن است درد شکم و یا احساس اجابت مزاج داشته باشید. کولونوسکوپ حاوی یک دوربین ویدئویی کوچک است.

دوربین، تصاویر حاصل را به یک مانیتور خارجی ارسال می کند؛ بنابراین پزشک می تواند داخل روده را به خوبی مشاهده کند.

پزشک می تواند ابزاری را در کانال (لوله) قرار دهد تا بتواند نمونه ای از بافت ها را بردارد و یا اینکه پولیپ ها وسایر بافت های غیر عادی را حذف کند.

کولونوسکوپی معمولا ۲۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

بعد از آزمایش، معمولا یک ساعت طول می کشد تا اثر آرام بخش از بین برود. شما ممکن است به یک نفر نیاز داشته باشید که شما را به منزل برساند. در این حالت بهتر است خودتان رانندگی نکنید و سر کار هم نروید.

اگر پزشک پولیپ را در طول کولونوسکوپی بردارد، ممکن است به طور موقت به یک رژیم غذایی خاصی نیاز داشته باشید.

برای چند ساعت بعد از آزمایش ممکن است حالت نفخ و یا تهوع داشته باشید. پیاده روی می تواند به تسکین درد و ناراحتی شما کمک کند.

بعد از آزمایش ممکن است متوجه خون شوید. معمولا این مورد زیاد هشدار دهنده نیست. اگر خونریزی و لخته های خون ادامه داشت و یا تب و لرز داشتید باید با پزشک مشورت نمایید.

نتایج آزمایش کولونوسکوپی
دکتر فوق تخصص گوارش، کبد و اندوسکوپی نتایج حاصل از انجام کولونوسکوپی را بررسی کرده و سپس آن را با شما به اشتراک خواهد گذاشت.

نتیجه ی کولونوسکوپی
نتیجه منفی
اگر پزشک نتواند موارد غیر عادی در نتیجه کولونوسکوپی شما پیدا کند، نتیجه منفی در نظر گرفته می شود.

اگر به طور متوسط در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار داشته باشید پزشک ممکن است توصیه کند چند سال صبر کنید و دوباره آزمایش را تکرار نمایید.

اگر باقی مانده و یا موادی در روده شما وجود داشته باشد و مانع از دیده شدن روده گردد، بهتر است آزمایش تکرار گردد.

نتیجه مثبت
کولونوسکوپی زمانی مثبت در نظر گرفته می شود که پزشک پولیپ یا بافت غیر عادی در روده پیدا کند. بیشتر پولیپ ها به صورت سرطانی نیستند اما برخی از آنها می توانند پیش سرطانی باشند. پلیپی که در طول کولونوسکوپی از بدن خارج می شود، برای انجام آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می شود. بسته به اندازه و تعداد پولیپ ها، ممکن است نیاز به پیروی از یک برنامه غربالگری دقیق تر در آینده داشته باشید.

اگر پزشک شما یک یا دو پولیپ کمتر از ۰.۴ اینچ پیدا کند، تکرار آزمایش در هر ۵ الی ۱۰ سال کافی است. اگر پولیپ های شما بزرگتر باشد، پزشک شما ممکن است کولونوسکوپی دیگری را در هر سه الی پنج سال پیشنهاد کند. این مورد بستگی به به فاکتورهای خطر دارد.

اگر پولیپ های سرطانی در طول کولونوسکوپی برداشته شود، پزشک شما ممکن است پیشنهاد انجام کولونوسکوپی را در هر سه الی شش ماه یکبار دهد.

اگر پولیپ یا سایر بافت های غیر عادی وجود داشته باشد که از طریق کولونوسکوپی برداشته نشود، پزشک ممکن است تکرار آزمایش را توصیه کند.

مشکلات احتمالی انجام کولونوسکوپی
اگر پزشک متخصص گوارش، کبد و اندوسکوپی در مورد کیفیت اسکوپ نگران باشد ممکن است تکرار کولونوسکوپی را توصیه کند. اگر پزشک نتواند اسکوپ را در سراسر روده بزرگ حرکت دهد، می تواند تنقیه باریوم یا کولونوسکوپی مجازی را برای بررسی بقیه روده بزرگ توصیه کند.

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید سلامت

امروز ۱ آبان ۱۴۰۰