محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » سلامت » واکسن کرونا چگونه از بدن ما خارج می شود و چه زمانی

واکسن کرونا چگونه از بدن ما خارج می شود و چه زمانی

سلامت | ۳ بازدید

عکس, واکسن کرونا چگونه از بدن ما خارج می شود و چه زمانی

وقتی ما واکسن کرونا می زنیم این واکسن تا چند روز درون بدن ما وجود دارد و چگونه بدن از وجوش پاکسازی می شود ؟

در پاسخ باید گفت بعد از تزریق واکسن و ایجاد سطح ایمنی در بدن ، خود واکسن‌ها به سرعت تجزیه و از بدن پاک می‌شوند.

واکسن‌های mRNA شامل یک پوسته چربی است که گروهی از ذرات mRNA را در بر می‌گیرد. هنگامی که این ماده وارد سلول می‌شود، پوسته به چربی‌های بی‌خطر تجزیه شده و mRNA توسط سلول‌ها برای تولید پروتئین‌های سنبله استفاده می‌شود.
هنگامی که از mRNA برای تولید پروتئین استفاده می‌شود، همراه با بقیه mRNA‌های تولید شده توسط عملکرد طبیعی سلول، تجزیه و از سلول خارج می‌شود.
در حقیقت، mRNA بسیار شکننده است و ماندگارترین آن تنها می‌تواند برای چند روز زنده بماند. به همین دلیل است که واکسن‌های فایزر و مدرنا باید با دقت در دمای بسیار پایین نگهداری شوند.
واکسن‌های ناقل (آسترازنکا و جانسون اند جانسون) از یک آدنوویروس به عنوان یک ناقل برای ارائه یک الگوی ژنتیکی برای پروتئین سنبله به سلول‌ها استفاده می‌کنند که در انسان بی‌ضرر است.

واکسن کرونا چه مدت در بدن شما باقی می‌ماند؟
ویروس ناقل تمام اجزای عفونی خود را حذف کرده است، بنابراین قادر به تکثیر یا ایجاد بیماری نیست. سپس یک الگوی ژنتیکی برای پروتئین سنبله در بردار وارد می‌شود؛ هنگامی که واکسن تزریق می‌شود، ویروس ناقل به سلول‌های شما متصل شده و اجزای ژنتیکی آن را وارد می‌کند، قبل از اینکه پوسته خراب شده یا برداشته شود.
ماشین ویروسی الگوی ژنتیکی را به اتاق کنترل سلول یعنی هسته می‌رساند، جایی که از فعالیت معمول ساخت پروتئین ما استفاده می‌کند. واکسن هیچ تغییری در DNA ما ایجاد نمی‌کند. به طور معمول، این باعث می‌شود سلول شروع به تولید نسخه‌های بیشتری از ویروس کند، اما از آنجا که این همه حذف شد، تنها چیزی که تولید می‌شود، پروتئین سنبله است؛ دوباره، پس از ایجاد مقدار زیادی از سنبله، الگو‌های ژنتیکی در عرض چند روز یا چند هفته تجزیه می‌شوند.
واکسن‌های کووید دفاع طبیعی بدن شما را در مورد نحوه تشخیص و کشتن ویروس نشان می‌دهد، سپس ناپدید می‌شوند. آن‌ها با شما نمی‌مانند، DNA شما را تغییر نمی‌دهند و عوارض جانبی جدی ناشی از واکسیناسیون فوق العاده نادر است.

اگر خود واکسن‌ها به سرعت حذف می‌شوند، پس چگونه همه پروتئین‌های سنبله نتیجه تولید می‌شوند؟ آن‌ها توسط سیستم ایمنی خارجی شناخته می‌شوند و از بین می‌روند به سلول‌ها آموزش می‌دهند تا ویروس کرونا را تشخیص دهند. پروتئین‌های سنبله پس از چند هفته به طور کامل از بدن پاک می‌شوند. در این زمان، به نظر نمی‌رسد که آن‌ها محل واکسیناسیون را ترک کنند (اغلب قسمت بالای بازو).
اما آنتی بادی‌هایی که به طور خاص پروتئین سنبله تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می‌دهند، ماه‌ها پس از واکسیناسیون در بدن باقی می‌مانند.
واکسن‌ها همچنین سیستم ایمنی بدن شما را تحریک می‌کنند تا سلول‌های ایمنی حافظه را تولید کند. این بدان معناست که حتی هنگامی که سطح آنتی بادی کاهش می‌یابد، سیستم ایمنی شما آماده است تا در صورت مواجهه با ویروس، آنتی بادی‌ها و سایر سلول‌های ایمنی بیشتری را برای مقابله با ویروس تولید کند.

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید سلامت

امروز ۲ آبان ۱۴۰۰