پاراتا یا املت هندی را در منزل درست کن

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

پاراتا یا املت هندی را در منزل درست کن

عکس, پاراتا یا املت هندی را در منزل درست کن

گشنیز یا جعفری………….۱ قاشق غذاخوری ساطوری خرد شده

فلفل تند……………۱ عدد ریز خرد شده (برای بچه‌ها حذف کنید)

پودر فلفل قرمز…………….نوک قاشق چایخوری

زردچوبه…………….نوک قاشق چایخوری

تخم مرغ……………. ۲ عدد

پیاز……………۱ عدد نگینی خرد شده

نمک…………به مقدار دلخواه

آرد…………..½ لیوان فرانسوی دسته‌دار

آب گرم………………به مقدار لازم

روغن………………۱ قاشق غذاخوری

ابتدا نان هندی پاراتا را درست کنید. برای درست کردن نان هندی پاراتا یا پراته هندی آرد را در یک کاسه بریزید و به تدریج و کم کم به آن آب گرم اضافه کنید تا خمیر شود.

خمیر را خوب ورز دهید تا حدی که خمیر لطیفی درست شود که به دست نچسبد. سپس خمیر را با چند قطره روغن چرب کنید. چانه‌ی خمیر را در کاسه بگذارید و روی آن را به مدت ۲۰ دقیقه با سلفون بپوشانید تا برسد و ور بیاید.

بعد از ۲۰ دقیقه خمیر را به دو چانه‌ی مساوی تقسیم کنید. هر چانه خمیر را مقداری پهن کنید و کمی آرد روی آن بپاشید. سپس چانه‌های خمیر را با وردنه پهن کنید.

چانه را دو لا کنید و چند قطره روغن روی آن بپاشید و تمام سطح خمیر را به روغن آغشته کنید. چانه خمیر را یک تای دیگر بزنید تا شبیه مثلث شود و کمی دیگر آن را با وردنه پهن کنید.

(می‌توانید خمیر نان پاراتا را به همان صورت گرد با وردنه نازک باز کنید، با روغن چرب کنید و در تابه سرخ کنید. دقت کنید قطر خمیر چند میلی‌متر باشد)

یک تابه نچسب را داغ کنید و خمیر مثلثی را در تابه سرخ کنید. خمیر در این مرحله پف می‌کند و سپس پفش می‌خوابد. هر دو طرف خمیر را سرخ کنید. نان هندی پراتا آماده است، آن را در یک بشقاب بگذارید.صبر کنید تابه خنک شود. در این فاصله تخم مرغ را در یک ظرف بشکنید، تمام مواد را به تخم مرغ اضافه کنید و هم بزنید تا یک مایه یکدست درست شود. کف تابه را فقط کمی چرب کنید. مایه تخم مرغی پاراتا را در تابه بریزید و صبر کنید تا یک طرف آن سرخ شود.

سپس نان هندی پراته را روی قسمتی از مایه املت که در بالای تابه است بگذارید و به آرامی فشار دهید. حالا با یک کفگیر پاراتا را زیر و رو کنید تا نان پاراتا در کف تابه قرار بگیرد. یک روش دیگر این است که املت هندی را درست کنید و سپس آن را روی نان پاراتا بگذارید و سرو کنید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر