پاسخ تمام سوالات شما درباره پرورش درخت پول یا پاچیرا

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

پاسخ تمام سوالات شما درباره پرورش درخت پول یا پاچیرا

عکس, پاسخ تمام سوالات شما درباره پرورش درخت پول یا پاچیرا

در این پست قصد داریم آموزش نگهداری و پرورش گل زیبای پاچیرا که به درخت پول مشهور است را به شما آموزش دهیم.

آبیاری درخت پول

پاچیرا عاشق رطوبت است اما آبیاری بیش از حد یکی از عوامل عمده از بین برنده این گیاهان می‌باشد، چرا که آنها قادرند آب را در پایه ساقه های خود ذخیره کند و فقط زمانی به آبیاری نیاز دارند که حداقل ۵ سانتی متر بالای خاک آنها خشک شده باشد. ترجیحا از آبیاری با آب کلر دار (لوله کشی) خودداری کنید و از آب باران یا مقطر استفاده کنید، یا آب معمولی را از شب قبل کنار بگذارید تا کلر آن از بین برود.● در حالت معمولی هر هفته یک یا دو بار و در زمستان هر دو هفته یک بار آبیاری نمایید. آب اضافی موجود در زیرگلدانی را هربار تخلیه کنید تا باعث پوسیدگی ریشه نگردد. در زمستان که گیاه در خواب است و به طور فعال رشد نمی کند، آن را کمتر آبیاری کنید.در حین آبیاری ترجیحا ساقه ها را خیس نکنید زیرا ممکن است دچار پوسیدگی شوند.در محیط های گرم آبیاری را به نسبت افزایش دهید.

این گیاه در شرایط طبیعی می‌ تواند بیش از ۱۸ متر رشد و ۳۰ سال عمر کند اما عمر آنها در شرایط آپارتمانی عالی ۱۰ تا ۱۵ سال می‌ باشد.

علت افتادگی گیاه پاچیرا

اگر برگ های گیاه شما آویزان و زرد شود، نشان دهنده آب زیاد و سنگین شدن برگ ها و حتی کم آبی و پژمرده شدن آنهاست

علت زرد شدن برگ های پاچیرا

درخت پول عاشق رطوبت است و زمانی بهترین رشد را دارند که خاک آنها اندکی مرطوب باشد ، یکی از رایج‌ترین دلایل زردی برگ‌ های آن اما آبیاری بیش از حد است.رطوبت بی رویه برای این گیاه سم است و مشکلات زیادی مانند زرد شدن برگ ها را در پی خواهد که برای رفع این مشکل برگ های زرد را جدا کرده تا برگ های جدید جایگزینشان شوند.

علت قهوه ای شدن برگ های پاچیرا

اگر گیاه شما بیش از حد آب دریافت کند، این موضوع می تواند باعث قهوه ای شدن برگ ها شود لذا مطمئن شوید که گیاه شما از سیستم زهکشی خوبی برخوردار باشد.

همچنین آن را در معرض نور سوزان خورشید قرار ندهید تا دچار سوختگی نگردد

علت پیچ خوردن برگ های پاچیرا

وقتی برگ ها چروک و جمع یا به اصطلاح پیچ خورده می شوند، به این معنی است که به اندازه کافی به آن آب نمیرسد به همین دلیل رطوبت خود را از دست داده و کم کم منقبض میشوند.

علت نرم شدن تنه پاچیرا

دو دلیل عمده برای این مشکل وجود دارد اولین مورد مربوط به کم آبی و دومین مورد مربوط به پوسیدگی است،اگر درخت پول خود را به‌طور مداوم خشک نگه داشته باشید یا به دلیل آبیاری زیاد آن را دچار پوسیدگی کرده باشید ممکن است شاهد نابودی و نرم شدن چند ساقه باشید.

علت سیاه شدن برگ های پاچیرا

این گیاهان نسبت به محیط اطراف حساس هستند لذا تغییر رنگ برگ ها اغلب نشان دهنده آبیاری و نور و رطوبت نامناسب محیط است‌،لکه های تیره می توانند نشان دهنده هجوم آفات ها و یا در شدیدترین شرایط، پوسیدگی ریشه باشند

رطوبت مناسب گیاه پاچیرا

این گیاهان دوست دارند محل نگهداری شان رطوبت متوسط (سطح رطوبت حداقل ۵۰) داشته باشد.اگر محیط خانه شما خشک است، می توانید با قرار دادن گلدان روی سینی پر از سنگریزه، رطوبت خاک را افزایش دهید.این گیاه از آبیاری عمیق و با فاصله و رطوبت محیط لذت میبرد، بنابراین حمام یک محل ایده آل برای نگهداری آن است.

دما مناسب برای گیاه پاچیرا

مطلوب ترین دما برای درخت پول دمای بین ۱۲ تا ۲۴ درجه سانتیگراد می‌باشد.شما می توانید بسته به منطقه آب و هوایی خود، آن را در داخل یا خارج نگه دارید، به شرط اینکه از محدوده دمایی اش خارج نشود.پاچیرای شما در زمستان به خواب زمستانی می‌رود به همین دلیل به دمایی کمی پایین‌تر نیاز دارد.

نور مورد نیاز گل پاچیرا

پاچیراها از نور غیر مستقیم روشن خورشید لذت میبرند ، پنجره ای که رو به جنوب یا غرب باشد بهترین مکان برای نور دهی پاچیرا می باشد.به هیچ عنوان نباید تحت نور مستقیم قرار بگیرند چرا که ساقه ها و برگ هایشان خواهند سوخت.می توانید گلدان خود را در تابستان که نور خورشید سوزان تر است به منطقه ای با نور کم منتقل کنید و پس از فرا رسیدن پاییز دوباره آن را به جای قبلی بازگردانید.

خاک مناسب گیاه پاچیرا

مخلوط استفاده شده در خاک این گیاه باید غنی باشد و زهکشی مناسبی نیز داشته باشد.از ترکیب های پیشنهادی مناسب، میتوان به مخلوط حاوی پیت + پوست درخت کاج + پرلیت و یا حتی قسمت های مساوی از پیت ماس + پرلیت + ماسه درشت می‌باشد.

کوددهی گیاه پاچیرا

پاچیرای شما برای داشتن یک طول عمر مطلوب، نیاز دارد حداقل سالی ۳ تا ۴ بار با کودهای محلول در آب تغذیه شود.برای نتیجه بهتر کوددهی را یک بار در ماه در فصل بهار و تابستان ، یعنی زمانی که گیاه در حال تولید برگ های جدید است، انجام دهید.کودهای توصیه شده پاچیرا کودهای محلول در آب و متعادل با نصف قدرت مانند کود چند منظوره ۲۰-۲۰-۲۰ هستند.

تعویض گلدان گیاه پاچیرا

زمانی که رشد گیاه کند یا متوقف میشود نشان دهنده این است که ریشه ها نیاز به فضایی بزرگتر برای رشد دارند ، توصیه میشود قبل از رسیدن به این مرحله هر دو تا سه سال یک بار در بهار و تابستان تعویض گلدان را برای این گیاه انجام دهید.

آفات و بیماری های گیاه پاچیرا

(۱) شته و شپشک

شته ها ، شپشک های آردآلود ، شه های قارچی ممکن است پاچیرای شما را مورد حمله قرار دهند که برای نابودی آنها میتوان از اسپری با مخلوط آب و صابون ، پاک کردن برگ ها با پنبه الکلی و سایر حشره کش های معمول استفاده کرد

(۲) آنتراکنوز و سفیدک پودری

از دیگر بیماری های آن میتوان به بیماری قارچی آنتراکنوز، سفیدک پودری، برخی از انواع پوسیدگی ریشه اشاره کرد که برای رفع قارچ از قارچ کش ها (بخصوص پس از هرس) و برای رفع پوسیدگی از راه حل تعویض گلدان استفاده نمایید

علت ریزش برگ در گل پاچیرا

آبیاری بیش از حد میتواند یکی از دلایل مهم ریزش برگ ها در پاچیرا باشد چرا که آبیاری زیاد خیس شدن بیش از حد خاک را به دنبال خواهد داشت که ریشه های گیاه را تحت فشار زیادی قرار داده و در نهایت منجر به پوسیدگی ریشه و ریختن برگ ها میشود

آیا گیاه پاچیرا سمی است؟

پاچیرا به طور کلی برای انسان و حیوانات سمی نیست، البته برگ های آن در حیوانات خانگی ممکن است باعث ناراحتی معده شود اما در حالت کلی گیاهی مناسب نگهداری در کنار حیوانات خانگی می‌باشد.همچنین دانه های این گیاه در مناطق بومی اش مصرف خوراکی بالایی دارند بنابراین جای نگرانی برای نگهداری از این گیاه وجود ندارد.

نحوه تکثیر گیاه پاچیرا

(۱) تکثیر با قلمه

برای تکثیر پاچیرای خود از روش قلمه زنی استفاده کنید، به این صورت که قلمه ای جوان با اندازه متوسط را از گیاه جدا کرده و انتهای آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و در یک ظرف آب در محیطی گرم قرار دهید . پس از مشاهده ریشه و برگ های جدید در بالای قلمه آن را در یک گلدان مناسب با اندازه اش بکارید.

(۲) تکثیر با بذر

این روش چندان توصیه نمیشوند اما در هر صورت برای انجام آن بایستی بذر این گیاه را تا دو روز در آب قرار دهید و سپس در سطح خاک گلدان بکارید و پس از ایجاد فضای گلخانه ای توسط یک پلاستیک بر روی گلدان آن را در محیط روشن قرار دهید و بسته به شرایط محیط منتظر شکوفایی بمانید

تکثیر در آب یا خاک

ادامه زندگی قلمه در آب هم ممکن است اما به دلیل کمبود اکسیژن و مواد مغذی برای سلامت بلند مدت آن ایده‌آل نیست.همچنین میتوان قلمه را مستقیما در خاک قرار داد و با ایجاد شرایط گلخانه ای با کمک یک پلاستیک به رشد و تثبیت آن بعنوان یک گیاه بالغ کمک کرد.

هرس کردن گیاه پاچیرا

اگر درخت پول شما نسبت به گلدانش بیش‌ از حد بلند یا پهن شود یا متوجه شاخه ها یا برگ هایی شوید که از بالا یا کناره های درخت بیرون زده اند نشان دهنده این است که وقت هرس فرا رسیده است.حدود یک سوم ساقه های اضافی را با زاویه ۴۵ درجه ببرید تا رشد گیاه افزایش یابد و شاخه و برگ های مرده را جدا کنید تا درختتان را سالم نگه دارید و از هدر رفت انرژی جلوگیری نمایید.

آیا باید ساقه های پاچیرا را به هم بافت؟

معمولا ساقه های درخت پول را قبل از سفت شدن اصطلاحا به هم می‌بافند تا علاوه بر استحکام بیشتر زیباتر شوند، اما ضرورتی در این مورد وجود ندارد.

نحوه ضخیم کردن تنه پاچیرا

یکی از راه‌های اصلی تشویق درخت پول به ضخیم تر شدن، دادن فضای کافی به آن است ، کاشت مجدد آن در یک گلدان بزرگتر، فضای زیادی به آن، برای گسترش ریشه هایش می دهد.روش دیگر ادغام و بافتن تنه ها به یکدیگر است، البته در برخی کشورها این باور وجود دارد که این کار باعث قفل شدن شانس میشود، اما به هر حال برای همه گونه های پاچیرا هم قابل اجرا نیست.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر