یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
آشپزی

چطوری در منزل نان چمچمو جنوبی بپزیم

عکس, چطوری در منزل نان چمچمو جنوبی بپزیم

بی شک یکی از خوشمزه ترین نانهای جنوبی نان چمچمو است که عکس آن را در بالا مشاهده می کنید. برای درست کردن این نان علاوه بر آرد گندم به خمیر مایه ، تخم مرغ ، نمک و شکر نیز نیاز دارید. به این نان در جنوب  نان تخم مرغی نیز گفته می شود.

مواد لازم نان چمچمو
آرد ۳ لیوان
خمیر مایه ۳ قاشق چایخوری
تخم مرغ ۱ عدد
شیر یا آب ۱ لیوان
روغن مایع ۶ قاشق غذاخوری
نمک ۱ قاشق چایخوری
شکر ۴ قاشق چایخوری

ابتدا یک قابلمه مناسب انتخاب می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم، سپس شیر را به آن اضافه می کنیم. در ادامه اجازه می دهیم شیر کمی گرم شود. توجه داشته باشید شیر نباید جوش بزند و فقط کمی گرم شود.یک کاسه مناسب انتخاب می کنیم، سپس خمیر مایه را به همراه شیر گرم و ۱ قاشق چایخوری شکر درون کاسه می ریزیم و مخلوط می کنیم. در ادامه یک بشقاب روی کاسه قرار می دهیم و اجازه می دهیم به مدت ۱۰ دقیقه خمیر مایه عمل بیاید.

یک کاسه مناسب انتخاب می کنیم، سپس تخم مرغ را به همراه باقیماده شکر درون کاسه می ریزیم، سپس با دور تند همزن برقی مخلوط می کنیم تا بافت تخم مرغ از لختگی خارج شود. در ادامه روغن و نمک را به مخلوط تخم مرغ اضافه می کنیم.حالا مواد را مخلوط می کنیم تا ترکیب و یکدست شود. در ادامه خمیر مایه را با مقداری آرد مخلوط می کنیم، سپس به مخلوط تخم مرغ اضافه می کنیم و هم می زنیم، سپس مابقی آرد را اضافه می کنیم و  با دست ورز می دهیم تا خمیر جمع شود.

روی سطح کار را مقداری آرد می پاشیم، سپس خمیر را روی سطح کار منتقل می کنیم و به مدت ۱۰ دقیقه با دست خوب ورز می دهیم تا خمیری لطیف و نرم حاصل شود. در ادامه درون کاسه خمیر را با مقداری روغن چرب می کنیم.حالا خمیر را مجددا درون کاسه چرب شده قرار می دهیم، سپس روی آن را با پارچه یا سلفون می پوشانیم و خمیر را در فضای آشپرخانه قرار می دهیم. در ادامه اجازه می دهیم به مدت ۱ ساعت در دمای محیط استراحت کند تا حجم خمیر ۲ برابر شود.

پس از گذشت این زمان خمیر را مجددا ورز می دهیم تا پف آن گرفته شود. توجه داشته باشید این خمیر را می توانید درون نایلون فریزر قرار دهید، سپس درون یخچال تا چند روز نگهداری کنید. این خمیر برای پیراشکی، کلوچه و پیتزا نیز قابل استفاده است.حالا خمیر را به ۸ تا ۱۲ قسمت تقسیم می کنیم، سپس چونه می گیریم و به کمک وردنه خمیر را باز می کنیم. در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس تا اندازه ای درون تابه روغن می ریزیم که نان چمچمو درون روغن شناور بماند.

در این مرحله خمیر را درون تابه قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم کاملا سرخ شود. در ادامه با چنگال خمیر را سوراخ می کنیم تا درون نان هم پخته شود. حالا وقتی یک طرف نان کاملا سرخ شد بر می گردانیم و اجازه می دهیم طرف دیگر نان هم سرخ شود.در نهایت وقتی دو طرف نان چمچمو کاملا سرخ شد آن را از تابه خارج می کنیم، سپس روی دستمال حوله ای قرار می دهیم تا روغن اضافی اش کاملا گرفته شود. در پایان این نان خوشمزه را به عنوان صبحانه با کره و مربا همراه خانواده میل کنید.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر