یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
آموزشی

چطوری سیر و پیاز جوانه زده را بکاریم

عکس, چطوری سیر و پیاز جوانه زده را بکاریم

اگر سیب یا پیاز شما جوانه زده این یعنی پوسیدگی و فاسد شدن این صیفی جات نزدیک است . اگر جوانه کم است هر چه سریع تر آن را جدا کرده و ما بقی را مصرف کنید در غیر این صورت بهتر است آن را بکارید. البته نباید صیفی جات شما گندیده باشد.

پیازهای جوانه زده سالم را در ظرف های ۸-۱۲ اینچی بکارید؛ هرکدام در ظرف های جداگانه. مطمئن شوید که قسمت های کپک زده و پوسیده و خراب را قبل از کاشتن جدا کردید و مراقب ریشه و مرکز رویش آنها باشید.هر ظرف را با خاک گلدان پر کنید و لبه ی هرکدام را چند اینچ خالی بگذارید. در مرکز هر ظرف یا گلدانی که میکارید ،یک چاله به طول یک پیاز و عمق یک پیاز به علاوه ریشه هایش بکنید.

با دقت هر پیاز را درون یک گلدان قرار دهید و آن را با خاک بپوشانید، تا جایی که پایه ی جوانه ها به سطح خاک برسد. خاک را محکم و با دقت فشار دهید تا هوا از آن خارج شود. آن را مملو از آب کنید تا آنجا که آب از سوراخ های ته گلدان بیرون بریزد. پیاز را برای چند هفته درون گلدان در سایه قرار دهید. به آنها اجازه دهید تا کنترل شده کمی نور به آنها برسد اما آنها را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید. ریشه های آنها نیاز به زمان برای رشد دارند.

بعد از چند هفته شما می توانید نور بیشتری به آنها بدهید؛ در ابتدا در سایه و سپس در آفتاب کامل.اگر نیاز دارید می توانید پیازچه ها را برداشت کنید؛ این امر باعث می شود تا رشد بیشتری اتفاق بیفتد؛ شما می توانید از پیازچه ها به عنوان پیاز استفاده کنید؛ آنها همچنین تزئین خوب و فوق العاده ای هستند.اگر پیازچه ها گل در آوردند، می توانید صبر کنید تا گل ها دانه بدهند و آنها را نگه دارید تا فصل بعدی آنها را بکارید (برخلاف پیاز مادر، این دانه ها اگر کاشته شوند پیازهای بیشتری را تولید می کنند)

برخلاف پیاز؛ سیرها اگر به درستی کنترل شوند می توانند سیر بیشتری تولید کنند. بنابراین من این آموزش را به دو بخش تقسیم کردم: قسمت اول برای آنهایی که فقط می خواهند پیازچه کشت کنند و بخش دوم برای آنهاییست که می خواهند سیر بیشتری کشت کنند.

برای بدست آوردن سیر بیشترشما می توانید هم از میخک جوانه زده استفاده کنید هم میخک جوانه نزده؛ فقط مطمین بشوید  میخک های جوانه نزده را سروته تقریبا ۱.۲ اینج زیر سطح  خاک بکارید.

پنج مرحله تولید بالا را پیش بروید؛ اما بدانید که اگر سیر بیشتری می خواهید باید به گیاهتان اجازه دهید که ورود به زمستان را متوجه شود. شما می توانید با کاشت آنها قبل از اولین سرما سیر بیشتری به صورت طبیعی بدست بیاورید یا می توانید به صورت مصنوعی آنها را چند هفته در فریزر قرار دهید.وقتی آنها را در سرما قرار دادید، آنها را بیرون در آفتاب قرار دهید تا گرم شوند.

خاک را در پروسه باروری نمناک نگه دارید اما آن را در آب غوطه ور نکنید ؛ این پروسه تقریبا ۸ ماه برای سیر طول میکشد تا بالغ شوند.شما می توانید در این مدت از پیازچه ها استفاده کنید اما فقط تعداد کمی چون باعث می شود جلوی رشد سیر گرفته شود.

هر گلی که در می آید را هرس کنید.اگر سیر از قبل در گلدان های ۸ یا ۱۲ اینچی قرار ندارند؛ به محض اینکه علایم رشد را از خود نشان دادند، آنها را منتقل کنید.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر