چگونه در زمان درس خواندن تمرکز کنیم و یاد بگیریم

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چگونه در زمان درس خواندن تمرکز کنیم و یاد بگیریم

عکس, چگونه در زمان درس خواندن تمرکز کنیم و یاد بگیریم

مشکلی که این روزها با دنیای مجازی بیشتر و بزرگ تر از قبل شده است مشکل تمرکز کردن روی درست و مطالعه و موفق شدن در امتحان هاست. اینکه ما بتوانیم از گوشی موبایل دل کنده و به سوی درسهایمان برویم یک مساله واینکه بتوانیم ذهن خود را روی درس متمرکز کنیم یه مساله دیگر است که در این پست از یاس فان شما را با تکنیک های تمرکز روی مطالعه آشنا می کنیم .

شاید برایتان عجیب باشد از استفاده از رنگ قرمز در افزایش تمرکز شما نقش زیادی دارد. تحقیقات پژوهشگران دانشگاه انگلیسی کلمبیا نشان می دهد که رنگ قرمز بر فعالیت مغز تاثیرگذار است. این محققان به این نتیجه رسیده اند که رنگ قرمز سبب بهبود تمرکز به حافظه می شود در حالی که رنگ آبی خلاقیت را تقویت می کند. البته برای افزایش تمرکز لازم نیست که مقدار زیادی رنگ قرمز در اطراف تان وجود داشته باشد. نتایج بررسی ها حاکی از این است که شما با کمک مقدار کمی رنگ قرمز تاثیرات شگرفی را مشاهده می کنید.

یک تکه کاغذ قرمز را روی میز کارتان قرار دهید.
یک وسیله ی قرمز مانند خودکار – کتاب – دفترچه و… را روی میز کارتان داشته باشید.
در کمد لباس هایتان یک یا چند دست لباس قرمز مانند تی شرت، روسری یا دستمال گردن قرار دهید.
صفحه نمایش کامپیوتر یا تم موبایل تان را قرمز کنید.
هیچ وقت متوجه نمی شوید که رنگ آبی اتاق تا چه حد می تواند تمرکز شما را کاهش دهد اما به کمک این ترفند می توانید تعادل را در اتاق تان برقرار سازید فقط به یک جسم قرمز فکر کنید.
مصرف مواد غذایی حاوی کافئین تمرکز و حافظه کوتاه مدت شما را تقویت میکند.
از تمام حواس خود در روند رمزگردانی اطلاعات استفاده کنید. یاد یارهای مغز شما شامل: اصوات، رایحه ها، حرکات، احساسات، ساختارها، تصاویر، نمادها، رنگها، مکانها، زبان، هیجانات، طعم ها و حس لامسه میباشند. مثلا برای یادسپاری “سیب” شکل ظاهری، طعم، بو، رنگ و حس لامسه مربوط به آن را تواما به خاطر بسپارید و با صدای بلند واژه سیب را ادا کنید.
مغز خود را ورزش دهید .یک یا چند حس خود را بطور بدیع و خلاقانه ای درگیر کنید. مثلا اگر عادت دارید با دست راست خود مسواک بزنید، چند روز با دست چپ خود مسواک بزنید- و یا غذا را در کنار خانواده خود در کمال آرامش و سکوت صرف کنید-و یا با چشمان بسته دوش بگیرید.- کارهای غیر منتظره و غیر معمول انجام دهید- مسیر بازگشت به منزل خود را تغییر دهید- و یا مرکز خرید خود را تغییر دهید.
مثبت اندیشی و اعتماد بنفس نیز در یادگیری و حافظه تاثیر گذار است. چنانچه شما یادسپاری مطلبی را غیر ممکن بدانید، بالطبع نخواهید توانست مواد اطلاعاتی را بدرستی به خاطر بسپارید.
با چشمان خود مطالعه کنید. تجربیات نشان داده است که مطالعه با صدای بلند باعث حواس پرتی و البته کندشدن یادگیری می شود.
فکر مزاحم را روی کاغذ بنویسید، اگر در هنگام مطالعه افکار مزاحم شما را آزار می دادند، آن افکار را در کاغذ بنویسید.این مثل آن می ماند که افکار از ذهن برداشته شده اند و روی کاغذ آمده اند.
در یک فضای تاریک شمعی روشن می کنیم. به مدت دو دقیقه با دقت به آن نگاه می کنیم و سپس چشمان خود را می بندیم و تصویر شعله را در ذهن خود نگه می داریم.
عددی را انتخاب می کنیم و در ذهن خود مثلا ۴ رقم ۴رقم یا ۳رقم ۳رقم کم می کنیم. سعی کنید اعداد را به صورت رنگی در ذهن خود تجسم کنید. به عنوان نمونه ۴۰۰ ۳۹۶ ۳۹۲٫
در ذهن خود آدم برفی را بسازید و کم کم قسمت های مختلف بدن آن را آب کنید. مثلا ابتدا سر آدم برفی و بعد بینی آن را و…
سه موضوع را انتخاب کنید و به هر موضوع به مدت ۳دقیقه فکر کنید بدون اینکه به موضوعات دیگر فکر کنید.
صبح ها فرصت خوبی برای مطالعه است. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از طلوع آفتاب معمولا دو نیمکره مغز فعال است. البته شب ها قبل از خواب نیزمناسب است زیرا بعد از مطالعه دیگر مطلبی یا فعالیتی وجود ندارد و ما به خواب می رویم، بنابراین محتوای مطالعات بهتر یاد گرفته می شود.
بعد از اتمام مطالعه ۲ تا ۵ دقیقه در همان مکان آرام بمانید و سپس به مکان های دیگر بروید.
برای هر جلسه مطالعه تان هدف مشخص تعیین کنید، مثلا: در این یک ساعت ۱۰ صفحه از کتاب فیزیولوژیک را می خونم و یاد می گیرم. تعیین هدف واقعی و واقع بینانه باعث می شود که انگیزه تان افزایش پیدا کنه و افزایش تمرکز حواس داشته باشین. هدف و نیت های بزرگتان رو به قدم های کوچکتر و هدف های باشد. نیت کردن در ابتدای خوندن قابل اندازه گیری جزیی تر تقسیم کنید. سعی کنید همه چیز ملموس و درس هم موثره.
ایجاد علاقه، به هر شیوه ای که می توانید بین خود و کتاب ارتباط خوبی ایجاد کنید. می توانید قبل از شروع مطالعه یک دقیقه فقط کتاب را در دست بگیرید و آن را نگاه کنید و با آن صحبت کنید.
فاصله نیانداختن بین مطالعه، وقتی تصمیم به شروع مطالعه گرفته اید،دیگر بدون تردید آن را انجام دهید و از انجام کارهای دیگر ممانعت کنید.
فراموش نکنید، هنگام مطالعه، جسم شما نباید هیچ فعالیت دیگری به جز مطالعه کردن انجام بده؛ حتی کارهای خیلی ساده! ظرفیت توجه در انسان محدوده. دو کار رو نمی شود با هم به درستی انجام داد. اگر از بین ساده ترین کارها هم دو کار با هم انجام بشود، فقط یکی از آنها را می توانیم خوب انجام بدهیم. این واقعیت، یک از محدودیت های ذهن ماست. حتی موقعی که داریم می نویسیم، اون لحظه نمی توانیم چیز دیگری را خوب بشنویم.
درس بخوانید، نه در حال راه رفتن و قدم زدن.
با شکم پر از غذا تمرکز خوبی نخواهید داشت. بعد از غذای سنگین ظهر، خواب آلوده و سنگین هستین و وقت مناسبی برای مطالعه و یادگیری نیست .هنگامی که معده شما پر است خون فراوانی به سمت معده و روده سرازیر میگردد تا عمل هضم انجام گیرد. از اینرو خون کمتری به مغز رسیده و کارایی ذهن شما کاهش می یابد.

 

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر