یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
آموزشی

گل میمون تکثیر و مراقبت های مخصوص این گل

عکس, گل میمون تکثیر و مراقبت های مخصوص این گل

گل میمون را کمتر کسی است که نشناسد . برای تکثیر دادن این گل بهترین روش ممکن کاشتن بذر گل میمون است که دو راه دارد. راه اول این است که شما این گل را در پاییز بکارید. بهترین زمان برای کاشت بذر ها ۶ تا ۸ هفته قبل از اتمام یخبندان است. گلخانه را در نظر بگیرید. سپس در این زمان بذر ها را در گلدان مناسب نشاء بپاشید و روی آن را لایه ی نازکی از خاک بریزید. خاک را مرطوب کنید. برای سبز شدن بذر ها تقریبا ۱۰ الی ۲۰ روز زمان لازم است. تا جوانه زدن بذر ها همواره به آبیاری ادامه دهید. اما بعد از جوانه زنی و سبز شدن گیاه آبیاری را اندکی کاهش دهید تا از پوسیدگی و قارچ زدگی ریشه جلوگیری شود.در فصل بهار می توانید گیاه را به باغچه و فضای باز منتقل کنید. دقت کنید اگر گیاه شما از نوع پا بلند است فاصله ی بیشتری بین هرکدام قرار دهید.در این روش گلدهی گیاه بیشتر از روش دوم است. برای داشتن گل میمون با سر شاخه هایی پر از گل، در فصل پاییز برای کاشت بذر ها اقدام کنید.

راه دوم این است که: می توانی برای کاشت بذر ها در فصل بهار نیز اقدام کنید. در این فصل می توانید مستقیم بذر ها را در باغچه بکارید. و آبیاری کنید. تا شاهد جوانه زنی و رشد گیاه باشید. در این روش برای مشاهده ی جوانه ها تقریبا دو هفته زمان لازم است.بهتر است در این مدت آبیاری ها را با آبپاش ریز انجام دهید. استفاده از خاک شنی نیز موثر است. در زیر با ترکیب خاک مناسب برای گل میمون بیشتر آشنا خواهید شد.

*خاک مناسب :خاک مناسب برای پرورش گل میمون ترکیبی از : ماسه + پیت ماس + خاک برگ

دقت کنید که زهش مناسب برای گل ایجاد کنید. گل میمون به کود های شیمیایی و تغذیه مصنوعی نیز ندارد. اما اگر می خواهید گیاه را تقویت کنید می توانید از خاک برگ و کود حیوانی پوسیده در خاک آن استفاده کنید.

*میزان آبیاری:برای آبیاری گل میمون به سطح خاک نگاه کنید. در صورتی که لایه رویی خاک خشک شده بود. بهترین زمان برای آبیاری است. دقت کنید که بین هر آبیاری سطح خاک خشک شود. اگر آبیاری زیاد باشد باعث پوسیدگی ریشه و کاهش استحکام ساقه ها می شود.
دقت کنید در هنگام آبیاری برگ ها خیس نشود. زیرا برگ ها به آب حساس هستند. و زیبایی خود را از دست می دهند.

*دمای مناسب : گل میمون دوست دار هوای خنک است. دمای ۱۰ تا ۲۰ درجه برای گلدهی عالی است. اما دما های بالاتر از ۲۵ درجه باعث کاهش گلدهی می شوند.

*نور مناسب :با اینکه گل میمون هوای خنک را دوست دارد. اما از نور مستقیم برای این گیاه غافل نشود. گل میمون نیاز مند ۶تا۸ ساعت نور مستقیم در روز است. در صورتی که نور کم باشد. گل دهی کاهش می یابد احتمال ابتلا گیاه به قارچ بالا می رود.
حال با توجه به نیاز های گل میمون متوجه می شویم بیشترین گل دهی در تابستان های خنک روی می دهد.

*بیماری های گل میمون :و اما از بیماری ها و مشکلاتی که برای گل میمون ممکن است پیش بیاید. میتوان به آبیاری بیش از حد اشاره کرد. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه و کاهش استحکام ریشه ها می شود. در صورتی که ساقه ها بیش از حد نازک و شکننده شدند، میزان آبیاری را کاهش دهید تا نتیجه را ببینید.پوسیدگی ریشه ها نیز آز مشکلاتی آبیاری زیاد است. برای اینکه از پوسیدگی ریشه ها جلوگیری کنید. زهکش مناسبی فراهم کنید. تا از تجمع آب اضافی در مجاورت ریشه ها جلوگیری شود.قارچ زنگ یکی از آفاتی گل میمون است. اما این قارچ معمولا بعد از یک سالگی گیاه به وجود می آید. برای رفع این مشکل می توانید گیاه را به صورت یک ساله پرورش دهید.شاخه های گل شب بو نیز نمایی همانند گل میمون دارد. هر دوی این گیاهان جزئی از گیاهان فضای باز هستند. و در گلدان ها نیز کاشته می شوند. گل شب بو به رایحه ای که در شب آزاد می کند معروف است.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر